| Sp1r1dushuPrizmat1k a întrebat:

De ceva timp am un discomfort in gat cand fumez, am limba foarte incarcata si sunt rosu in gat. Cam de 2 saptamani, de cand am fumat narghilea si tigari. Fumez de 1 an.
Aveti idee daca am cancer la gat =]]?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cancerul in gat nu-l faci de la tutun sau de la infectie, il faci de la infectia cu HPV (asta s-a descoperit de cativa ani incoace), deci, sexul oral fara protectie cu o fata care a avut HPV poate duce la cancer in gat.
Intre timp, poti avea amigdale inflamate si aici este alta mancare de peste, terbuindu-ti un exudat faringian sa se cunoasca bacteria din gat si sa primesti antibioticul corect, care distruge bacteria aceea.
Fumatul in schimb, poate dauna plamanilor tai si acolo poti face cancer, la plamani!

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca vrei sa ai cancer, te sfatuiesc sa citesti reviste de propaganda si legi (facute de analfabeti) despre fumat.
Eu nu sunt medic, desigur nu am autoritate in a da un raspuns.Totusi insist pe prostia mea in a crede! Pur si simplu ca orice mi se intampla este datorata credintei mele gresite sau nu, pozitive sau nu, si invers.
Eu am fumat toate mizeriile lumii, nu am cancer si am 60 de ani, la care nu veti putea aspira in viitor, nici macar nefumatorii!
Dar tu ce faci? Pornesti cu o idee preconceputa, ma scuzi, vecina cu spalarea pe creier? De ce sa ai cancer la gat datorita esapamentelor si smogului din orase? Sau autosugestiei? Sau, ca sa ma repet a inducere a unor medici, care din asta traiesc?
Nu te simti bine cand fumezi? Lasa-te!
Nici mie nu-mi place munca in zadar, asa ca m-am lasat!
Vrei sa fii sanatos? Fa ce te face sa te simti TU, TUUUUU bine! Nu cei care te invata sa faci ceea ce-i face pe ei sa se simta bine!
Concluzia mea, fara 'autorizatie' (autorizatia a devenit, dar a fost intotdeauna, ceva care se da cuiva care SIGUR nu merita! Altfel de ce s-ar da?).
Orice om care-si respecta spiritul si trupul, nevointele lui, nu au de ce se teme! Daca vrei sa faci propaganda idioata asupra fumatului, este deja treaba ta, mi-am racit gura degeaba!(ca cu mintea aia putina pe care o am, nu de aia traiesc peste limita bunului simt atat de mult!). Capisi?

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cel mai probabil caile tale respiratorii sunt iritate fapt care se datoreaza consumului de tutun; astfel a aparut simptomatologia pe care o ai tu. In privinta cancerului la gat nu pot sa iti dau un raspuns exact si corect din punct de vedere medical; pentru depistarea unui posibil cancer la gat trebuie sa te adresezi unui medic specialist care sa iti faca niste investigatii( inclusiv biopsie) si pe baza rezultatelor sa iti dea un rezultat exact. Eu nu prea cred ca este vorba despre un cancer la gat; asa cum am scris si mai sus este posibil ca gatul tau sa fie iritat din cauza consumului de tutun. In privinta limbii care spui ca este incaracata- cu ce este incaracata? Mai exact ce culoare are? Alba? Daca este asa este posibil sa ai si o ciuperca(funga) care daca o ai trebuie tratata cu medicamente antiifungice.