Întrebare recomandată | Elena1234456 a întrebat:

In cat timp de la fumat poti face cancer? Eu fumez din septembrie si am inceput sa am dificultati la respiratie, ma cam doare in cosul pieptului si sunt speriata. Si ce parere aveti de fetele care fumeaza tigari slim, finute, lungi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MoldoveanMicutz a răspuns:

Dupa mine fumatu e unu din cele mai proaste obiceiuri si nu il suport deloc(posibil ca n-am fumat niciodata) cu toate ca sint barbat si toata gasca mea fumeaza.Am preteni care fumeaza de la 15-16 ani regulat si crede-ma ca in unele momente ii vad neputinciosi(fotbal, alergari) respira din greu si se simt mereu obositi.Ideia e ca fumatu cu certitudine nu ajuta, mai ales pentru o domnisoara/doamna poate viitoare mama....simtomele iti dau de inteles ca trebuie sa lasi fumatu insa decizia iti apartine.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu poti face cancer dupa 12-15-20 de ani de fumat. In schimb poti face alte probleme (astm, emfizem, etc). Nu exista tigari finute. O femeie care fumeaza este vulgara (asta iti spun desi am fumat si eu). In principiu, o femeie nu are voie sa fumeze in locuri publice, fiindca este destul de urat si vulgar.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Am o parere foarte proasta despre fumatori. Toata lumea se straduieste sa respire aer curat si nepoluat, si tu bagi deliberat in tine nicotina si produse cancerigene.
Acum, la moda este sa nu fumezi. ca de fumat... poate s-o faca oricine, dar sa nu fumeze sau sa se lase e mai greu.
Fumatorii acum sunt ocoliti si izolati, ca sa nu mai dauneze si altora.

| SaveTheNature a răspuns:

Pe tine te doare in cosul pieptului de la INIMA!
Fumatul afecteaza foarte tare inima, pentru ca fumul ajunge in fiecare celula a corpului tau!
Un fumatoar are sanse sa faca in continuare cancer chiar daca se lasa. Sansele scad de abia dupa 10, 15 ani.
Eu am fumat vreo 5 ani si regret amarnic! As da timpul inapoi dar nu mai pot!
Fumatul este mai daunator decat orice alt viciu (alcool, cafea etc).
Fa-ti un control la inima, pentru ca durerile din cosul pieptului vin de la INIMA nu de la plamani. Problemele la plamani in general sunt insotite de tuse si transpiratii abundente.
Si nu trebuie sa fumezi 20 de ani sa te imbolnavesti. Te poti imbolnavi foarte usor si in 2 ani de fumat.
Asa ca gandeste-te bine!

| VadTot a răspuns:

Sper ca nu ai 12 ani si tu deja te ai apucat de fumat! Ai 12 ani?
uite daca ai rabdare citeste aici=http://www.stopfumat.eu/index.php?s=page&id=2

Răspuns utilizator avertizat
| marcous a răspuns:

Poti face in cativa ani sau in cateva zeci de ani sau... niciodata. Depinde de organism
Oricum, fumatul tripleaza sansele de cancer la plamani.
''Si ce parere aveti de fetele care fumeaza tigari slim, finute, lungi?''
Pitipoance. Prefer femeile care fumeaza Camel Gold sau Carpati. Dar cel mai mult prefer femeile care nu fumeaza.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Depinde de organismhappy

| lascuiulian92 a răspuns:

Atata timp cat nu le miroase gura a altceva in afara de tigari, mi se pare Ok.
Cat despre sanatatea ta, daca iti pasa foarte mult, lasa-le :-)
Eu am reusit sa ma las cu bomboane mentolate si printr-un program incarcat, care nu-mi permitea sa fumez o tigare, efectiv uitam de ele.

Multa bafta :*

| VreauSaRad a răspuns:

Sunt oameni care fumeaza 60 de ani si nu fac cancer.Depinde de organism, depinde de cat fumezi, depinde si de varsta ta ca sa-ti pot spune daca iti sta bine sau nulaughing.In fine oricum nu sunt bune tigarile.Ce e important nu fuma pe strada.NUU AI STA BINE UNEI FEMEI.Te-am ajutat?

| AlexandraM888 a răspuns:

Nu exista o anumita perioada in care sau dupa care poti face cancer, aici depinde in totalitate de imunitatea organismului tau si de frecventa fumatului, sunt persoane care fumeaza de zeci de ani si nu au, altele care fumeaza doar de cativa ani, stai linistita ca nu faci cancer asa repede dar parerea mea este ca tu fumezi pentru ca e la moda si ti se par 'finute' tigarile slim...cu absolut nimic nu catalogheaza tigarile o fata, pot fi ele din aur alb cu diamante, tigarile dauneaza si cu cat incepi mai devreme cu atat mai rau este! dar e decizia ta ce alegi, nu o sa te placa nimeni mai tare daca fumezi sau nu, trebuie sa o faci pentru tine in 1 rand, daca asta iti doresti continua, daca vrei sa fi ok renunta!

| Black_Being_1991 a răspuns:

Bunicu meu a fumat de la 6 ani..si este sanatos si la varsta de 75... dar daca ai probleme cu plamani iti recimand sa te lasiwinking

| oanadragutza a răspuns:

Eu una il stiu pe tatal meu care are intre 30-35 ani de fumat, si-a facut o radiografie la plamani chiar acum 2 sapt si nu are nici pe dracu. ideea e ca e vorba de gena pe care o ai daca esti expus de mic la fum de tigara sau nu, daca ai imunitatea slaba.s.a.m.d ideea e ca depinde de tine e bine sa faci un conrol din cand in cand sa vezi cum stai si daca tot fumezi ai grija de tine oleaca mai mult.