| NonZarek a întrebat:

Salut, de ceva timp bun, tot am niște probleme la nivelul intestinelor. Mai exact, tot se aud sunete inconfortabile în zona intestinelor, mai exact jos sub buric, în partea stânga mai jos de stomac și partea dreapta pe unde este ficatul dar mai jos. Medicul de familie mi-a spus ca e posibil sa am colon iritabil, dat ceva pastile însă nu și-au prea făcut efectul. Aveți vreun sfat? Ce as putea face? Țin sa menționez ca în zona de sub buric cu 2-3 centimetri mai jos, când apăs tare cu mana pe intestine, se aude un zgomot ciudat, ca și cum ai stoarce un burete cu apa. La wc nu merg chiar normal, merg mai dificil puțin și nu chiar des.
Va rog, ceva sfaturi, ce as putea face în special pentru a oprii sunetele deranjante care se aud tare și devin stânjenitor.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Chiar e posibil sa ai colon iritabil dar as lua in calcul numai daca este diagnostic pus de un medic de specialitate, nu stiu cat te incanta sfatul meu dar ar fi bine sa mergi la un medic de interne sau gastroenterolog, si daca acesta iti spune ca ai colon iritabil atunci asa este iti va da cateva pastile posibil altele decat a dat medicul de familie si iti va spune si de regim, la colon iritabil stiu ca se tine un regim se mananca anumite mancaruri si altele se evita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă numai ți-a dat pastile și nu ți-a spus ce și cum să mănânci nu e bine.
Acolo sunt trilioane de bacterii, de fermentație și de putrefacție.
Ca să ai mai multe de fermentație, iaurt, varză murată, după ce o desărezi un pic. Carne mai puțină, fiartă iar nu prăjită, legume fierte, salate. Tot ce e plin de chimicale, de exemplu salam, irită. Testează alimentele. De exemplu fără pâine, care conține tărâțe, gluten. Vezi ce te irită.

| Freya1 a răspuns:

Ce medicamente ti-a dat?
Într-adevăr asa se manifesta colonul iritat si eu am aceias problema.Sunetele alea pe care le auzi tu sunt din cauza gazelor. Tinete de tratament, ai grija la ce mănânci si nu reține gazele (mai pe românește basestete cand iti vine).Si la o perioadă de timp, daca ti se pare ca a trecut prea mult de cand nu ai fost la wc sau te scapa dar nu poti sa faci poti sa iei supozitoare cu glicerina doar sa nu faci abuz de ele.

| zilog a răspuns:

Bea mai putine lichide timp de 3 zile.
Si mananca fibre de exemplu mult mult praz cat poti tu de mult praz cu orice
Timp de 3 zile si vin-o si spune-mi daca se mai aude.

Poti sa vagi si grepfruit pentru ca iti va curata fierea de colesterol este posibil si de la fiere pancreas...
Dar nu te gandi momentan la asta

Baga 3 grepfruit pe zi
Ma care de cartofi tocanita cartofi la cuptor cu carne
Lasa apa minerala in aceste 3 zile
Si baga orez si mult praz

Praz la greu
Iti garantez ca vei fi perfect reparat in 3 zile

Dar sa nu mai bei apa minerala vin bere sifon
Votka poti sa bei visinata de casa poti sa vei dar nu apa sau tuica dinaia slaba

Poti sa bei palinca

Dar daca poti sa te abtii invearca sa nu bagi nici alvool in aceste 3 zile

Poti sa mananci ardei copti la cuptor

Nu ai voie la prajeli ulei unt grasime margarina

Poti sa bagi ciuperci la cuptor

Poti sa mananci carne de peste copt la cuptor pana cand aproape se usuca

Paine numai dinaia facuta din seminte
De preferat coapta

Trebuie sa vei borș
Trebuie sa mananci cateva muraturi murate cu sare cu saramura nu in otet
De preferat din car mai multe surse diferite sa fie muraturile nu toate de la aceeasi nodega crajma restaurant.

Nu ai voie la mici pentru ca au prea multa grasime

Poti sa mananci prune mere caise piersici samburi de migdale si de caisa
Mieji de nuca

Incearca sa bagi mai putina carne dar daca nu te poti abtine incearca carnea sa fie de pui si de preferat coapta in musaca

Cauta un chefir bun
Un iaurt natural
Lapte de magariță
Un aeran bun natural

Mananca multa salata verde de vara cu salata rosii ceapa ridichi patrunjel ceapa verde si frunze de usturoi.
Nu uita sa pui si patrunjel pentru ca patrunjelul scoate din toxine...

Gata asta e ideea garantata.

| MadRaven a răspuns:

Ce auzi tu e cel mai probabil peristaltica intestinului (mai pe romănește: auzi cum intestinul se chinuie să amestece mâncarea și o plimbă prin burtă ca să o digere).
Ce ți-aș recomanda e să ai mare grijă la ce mănânci pentru că un intestin sănătos e un corp sănătos, iar un intestin supărat e un corp supărat laughing Mănâncă multe fermentate: kefir, murături, iaurt etc pentru că bacteriile bune din intestin asta mănâncă și le ajuți să crească. Mănâncă multe legume și fructe (nu sucuri, fructe și legume întregi ca să ai aport de fibre), lintea fiartă e și ea foarte bună, orez. În general evită tot ce e procesat, salamuri, junk food, zahăr în exces etc.
Dacă vezi că nici după o lună de mâncat așa "curat" nu te lasă, aș elimina și glutenul din alimentație și aș mai aștepta o lună să văd dacă ajută.
Multă sănătate!