| NonZarek a întrebat:

Ce as putea face pentru a nu mai avea scaunul asa ciudat? Când merg la wc, de 4 zile fac spre galben, ultimele 3 zile am făcut verde și mai lichid.
Am fost la medicul de familie de 3 ori și același lucru îmi spune, am colon iritabil, trebuie sa modific alimentația etc. Am înțeles, am început sa o modific dar nimic, același lucru, ma simt puțin balonat in zona intestinelor, la wc am spus mai sus cum merg și sunetele de la intestine continua sa apară și asta e foarte deranjant. Ce as putea sa fac? Mama nu știe sa facă dieta stricta, dar nu pot sa zic ca mănânc normal, am redus la 0 dulciurile, suc acidulat nu am mai băut de foarte mult timp, mănânc mai lejer fără prajeala dar vad ca nu are niciun efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dietă pe bază de plante.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ești minor, du-te însoțit de un părinte la medicul de familie și solicită să iți dea bilet de trimitere pentru a-ți face niște investigații mai amănunțite, în legătură cu problema ta. De ex, colonscopia (este un procedeu prin care se explorează endo-luminal, în imagine reală, zona anală) și coprocultura (analiza la scaun).
Vezi si ce alte probleme digestive ai, dacă ai senzatia de amăreală.

Nu sta așa și nu are rost să postezi atâtea întrebări legate de acelasi subiect. Nu noi îți facem analizele online! O iei cu tine pe mama, ori pe tata și îți rezolvi, odată pentru totdeauna, problema.
Nu cred că ai niște părinți atât de iresponsabili încât să ignore semnele tale de boală. Și nu te baza pe sugestiile medicului de familie, fără să ajungi la specialiști!
Combină sfaturile amândurora.

| anonimg a răspuns:

Consumă cereale. Le recomand pe cele de la Sanovita:
http://www.sanovita.ro/......e-500g.jpg
Recomand și merele.

| alina2k18 a răspuns:

Sindromul de colon iritabil presupune asumarea unei diete foarte stricte.
Daca nu o respecti in totalitate te vei confrunta cu ce patesti acum.
Cauta un alt medic si eventual du-te si la un medic nutritionist pentru a iti face un regim pana inveti ce si cum.

| NonZarek explică:

Am uitat sa specific, după ce mănânc ceva, la scurt timp, îmi apare un gust amar în gura, nu e foarte amar, suficient cât sa se facă remarcata prezenta.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Ceva de genu am si dar eu am facut cateva analize la alta problema cancer si mi-a iesit ca am si esofagu iritat am ceva de genu baloneala, gaze adica besini si uneori cand manac repede vine un gust ciudat in gura si doare in piept dar la wc sunt normal fara modificari, eu zica sa te duci la un control mai amanuntit ca eu nu m-am dus si acum trag de cancer sa scap de el, bafta nu te speria