| Cristiggg4 a întrebat:

De ceva timp ma pun in pat la ora 1-2 dimineata si incerc sa adorm, dar nu pot adormi pana in 3-4 dimineata, desi stau linistit in pat, deci pana la urma la 3-4 adorm, ma trezesc pe la ora 12-13, rareori si la ora 14, ma trezesc fara chef de nimic, obosit, nu mai suport.
Astazi este sambata, de luni vreau sa schimb ceva in stilul meu de viata, vreau sa ma pun in pat la ora maxim 12, si sa pot adormi in cateva minute linistit, sa ma trezesc cam pe la ora 8, de cateva luni bune nu mai stiu cum este dimineata. Deci de luni as vrea sa renunt la urmatoarele lucruri:
-Consumul de prajeluri
-Consumul de sucuri acidulate
-Culcatul la ore tarzii
Ce parere aveti despre acest program? Credeti ca incet incet imi pot reveni? Mentionez faptul ca am doar 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, iti poti reveni, dar secretul este altul: trezeste-te dimineata. Indiferent al ce ora ai adormit, trezeste-te la 7 si nu te mai culca sub nici o forma pana la 11 seara, oricat de obosit ai fi. O sa fie 2-3 zile groaznice, dar dupa aceea iti vei regla somnul. Si ai mare grija la folosirea ecranelor. La varsta ta, nu este permisa o utilizare indelungata (maxim 60-70 de minute pe zi, maxim 5 zile pe saptamana, niciodata dupa ora 20.00). Televizor+telefon+calculator+tableta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa iei niste melatonina naturala de la plafar.E hormonul natural al somnului si te va ajuta sa adormi mai repede.3 mg trebuie sa iei.E naturala fara reactii adverse.Sanatate!

| Evolution a răspuns:

Eu cred ca esti si sedentar. Mai iesi si tu pe afara? te-ai gandit sa practici vreun sport?
Acum fiind vara, este necesara miscare.
Pune mana si apuca-te de un sport, orice sport, nu conteaza.
Dupa ce vii de la antrenamente, iti zic eu ca la ce obosit vei fi, vei adormi instant.
+ Daca faci sport si adopti si un stil de viata sanatos, adica sa mananci sanatos, nu o sa mai ai probleme cu energia happy
Totul e sa vrei.
E bine ca vrei sa renunti la prajeli si sucuri acidulate + culcatul la ore tarzii. Dar nu e suficient. Ai nevoie de sport + o alimentatie sanatoasa.
Discuti cu parintii tai si sunt sigur ca o sa ajungi la o concluzie buna.
In timpul liber, poti sa iesi si cu bicicleta, cu prietenii orice.
Ideea este sa nu stai sedentar.
Si desgiur, nu uita si de scoala happy
Succes!

| Cristiggg4 explică (pentru Evolution):

Nu sunt sedentar, ies in fiecare seara afara cu bicicleta sau sa ma plimb cu prietenii.

| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa te culci devreme, la ora 10 sa dormi, ca corpul tau sa produca hormonii serotonina si melatonina, atat de vitali dezvoltari tale mentale si a fericirii. Lipsa acestor hormoni duce la depresii, anxietate, paranoia.
Manaca sanatos, evita sucuruile si prajelile, fa sport si culca-te devreme.

| Freya1 a răspuns:

Ia du-te da niste ture cu bicicleta sau prin parc la aparatele de fitnes si nu mai sta pe pc pe jocuri pana iti cad ochii in gura vezi cum iti revi.

| SynapseNinja a răspuns:

Salutare!
În primul rând, e bine că te-ai gândit să rărești consumul de prăjeli, de sucuri acidulate sau culcatul la ore târzii. Însă, ATENȚIE, nu renunța la ele de tot. Trebuie consumate, ce-i drept, mai rar, dar nu deloc, mai ales dacă îți plac (și să fim serioși, cui nu-i plac).
În al doilea rând, îți trebuie un regim alimentar cât mai sănătos. Încearcă să introduci în alimentația ta cât mai multe fructe și legume și, cum am spus mai sus, reduce cât poți de mult prăjelile și sucurile acidulate. Dacă îți plac sucurile, încearcă să bei Cappy cu pulpă, sucurile de la Timbark, oricum cele neacidulate și orientează-te la cele care conțin cele mai puține „E-uri". Dacă nu prea îți plac fructele și legumele în stare crudă, încearcă să faci smoothie. Sau o salată de legume dimineața.
În al treilea rând, fă mișcare (de preferat un sport). Sedentarismul are o contribuție destul de mare și el în cazul tău. De exemplu, eu fac și înot și karate (câte 2 ore pe săptămână din fiecare). Dacă nu vrei să dai bani pe sporturi, plimbă-te mult, câte 3-4 ore pe zi și încearcă să te plimbi la un pas mai alert. Sau aleargă dimineața împreună cu cineva.
În al patrulea rând, mai reducere din viața nocturnă pe care o ai. Încearcă să te culci la maxim 00:30, rareori în anumite ocazii speciale (de revelion, la o nuntă, cumetrie etc) poți sta peste.
Asta pentru că ești în vacanță. Când vei începe școala (vezi că anul ăsta chinul ne începe pe 10 septembrie) mai poți reduce din mișcare pentru că, probabil, vei teme și de învățat. Și nu trebuie să ignori nici școala, în rest rămâne cam la fel.
Oricum, du-te la un nutriționist ceva, și eu știu astea tot de la un astfel de medic.

| hanakoikezawa a răspuns:

Consumul de prăjeluri, de sucuri acidulate trebuie doar rărit, nu exclus, în cazul în care îți plac aceste produse. Dar ca să te culci și să te trezești mai devreme, trebuie să faci o activitate intensivă care să te facă obosit. De preferat să mergi afară cu prietenii, cu părinții sau cu verișorii o mare parte din zi. Când vei ajunge acasă, sunt sigur că vei fi măcar puțin obosit. Dacă te vei pune la culcare în acest caz, mai devreme, te vei trezi tot devreme.

Sper că ți-am fost de ajutor. :3 ^. ^