| Stolo a întrebat:

De ceva zile am observat ca la una din masele mi-a aparut o carie foarte mic insa nu am avut timp sa merg la dentist. Pentru cariile mici trebuie tot polomba sau sunt tratate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Tu o vezi mica la suprafata dar nu ai de unde stii cat de adanca este, asa ca indiferent cat de mica pare tot trebuie sa faci o vizita la stomatolog, netratata va devenii mare fara discutii

| Stolo explică (pentru Felys):

Ok, multumesc

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Plomba tot un tratament este pentru măsea, are rol de protecție.
O să-ți pună o plombiță mică.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Are dreptate Felys, du-te la stomatolog cat de curand.

| doctoressa a răspuns:

In cazul in care caria nu afecteaza o portiune prea mare a smaltului dintilor, aceasta va fi indepartata cu ajutorul frezei dentare, iar locul liber va fi umplut cu o plomba. In ceea ce priveste plombele dentare, acestea sunt realizate din aliaje de argint, aur, portelan sau materiale rasinoase compozite.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/cariile-dentare

| CrazyOfKill a răspuns:

Da trebuie neaparat