| Inkubus a întrebat:

Am 16 ani si de ceva timp ma obsedeaza dintii frumosi ai altor oameni. Imi periez dintii dimineata si seara si uneori si la pranz in fiecare zi, insa dintii mei nu sunt albi si mi-a aparut si o carie mica la un dinte din fata.
Cat m-ar ajunge sa imi repar dantura (cariile maselelor si cea din fata) la dentist? Si cat este pretul albirii dintilor la stomatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Nu trebuie sa te obsedeze dintii altor oameni. Fiecare e frumos in felul lui.
Depinde si de stomatolog. Pe net am vazut ca o albire cu laser totala costa 1000 ron.

| PeFuga a răspuns:

Primul pas este sa scapi de toate cariile pe care le ai si sa iti sigilezi maselele. Apoi fa o igienizare completa a danturii (detartraj cu ultrasunete, air-flow si periaj profesional). Air-flow-ul indeparteaza petele de pe dinti si ii aduce la culoarea lor naturala. Daca dupa asta nu esti multumit de culoarea lor poti opta pentru o albire profesionala, tot in cabinet. Nu risca sa cumperi tot felul de solutii din farmacii pentru ca acelea pot deteriora smaltul si demineraliza. In plus te poti alege si cu o sensibilitate care poate disparea greu sa deloc.

Te sfatuiesc de asemenea sa intrebi stomatologul cum se face periajul corect al dintilor. Din moment ce ai o carie pe un dinte frontal e clar ca ceva iti scapa...

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| MadagasHardwell a răspuns:

Mai intai trateaza caria si dupa ocupate de albirea dintilor. Exista in farmaciile sensiblu un produs numit iwhite care iti albeste dintii instant, si il poti folosi si la tine acasa :) Sper ca te-am ajutat :* uite un link care duce spre produsul de care iti ziceam
http://www.sensiblu.com/index.php?page=pagini&PageId=iWhitelogo_1377

| Maria-Andreea_Ferenț_1995 a răspuns:

Poti incerca si albirea naturala cu sare de lamaie si bicarbonat de sodiu

| marcyflower333 a răspuns:

Pai tatăl meu e dentist deci știu ce îți zic...