| OlgaKochamCie a întrebat:

De doua saptamani am o problema sacaitoare.
De acum doua saptamani am inceput sa am mancarimi anale si acum am si usturimi. Am aproape 15 ani si vreau sa scap de chestia asta, este foarte enervant mai ales in public, este incontrolabil si fac ca si cum as avea carcei in toate partile corpului.
Un tratament simplu acasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cumpara de la farmacie un tratament pentru viermi intestinali (paraziti intestinali) si din momentul in care il incepi NU ai voie sa mananci: nimic dulce, lapte si branza.
Tratamentul se reepta dupa 3 saptamani, ca sa fie moroti si viermii mici, prospat iesiti din oua, de aceea dureaza 6 -8 saptamani, fara pic de dulce, lapte sau branza, ca viermii sa nu se mai inmulteasca si sa scapi definitiv.

| anonimg a răspuns:

Recomand analize medicale.
Primul pas: medicul de familie. Acesta îți va da trimitere la un medic specialist.

| lorena66 a răspuns:

Ai oxiori cei mai probabil.
1) asigura-te ca ai
2) cauta la farmacie pastile pentru asta (lamaia si usturoiul sunt foarte bune pentru viermi. Recomandat ca o luna macar sa nu mananci nimic dulce sau lactate)
3)"dezinfecteaza-ti" hainele pe care le-ai purtat de cand au inceput sa apara simptomele. Spala-le la temperaturi mai mari, si da-le bine cu fierul de calcat. La fel si cu lenjeria.
4)Incearca sa faci dus odata la 2 zile si sa te speli BINE pe maini inainte de fiecare masa si chiar si dupa — sa nu iei sau sa dai mai departe.
Nu prea ai de ce sa te ingrijorezi, oxiorii ajung la maxim 1cm, dar ar fi bine sa actionezi mai repede si cu simt de raspundere. Am experimentat si eu si este o problema chiar enervanta. Sper sa te ajute. Multa sanatate!