| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat daca se poate, de ceva vreme ma confrunt cu o problema neobisnuita, de care, aparent, nu mai par sa scap, orice as face.

In urma cu 6 luni am constat ca am viermisori in scaun, nu erau decat vreo 3-5, cel putin atatia am vazut cu ochiul liber, erau intre 4-6 mm lungime, erau rotunzi cred, usor albisior la culoare, nu erau in forma S si se miscau repede...

Dupa marea descoperire ai vietii mele, m-am deplasat de urgenta la farmacie ( stiu, trebuia sa iau o mostra si sa discut cu medicul de fam, greseala fatala) am avut o mica discutie cu farmacista care mi-a recomandat sa fac un tratament cu substanta activa albendazol timp de 3zile - 1 flacon = 400mg, pauza de 5 zile si iarasi tratament de 3zile.

In timpul tratamentului nu am mai vazut nimic dubios in scaun, desi speram ca se vor dezvalui morti in scaun, dar nimic. Simptome la vremea aceea nu prea aveam decat putin diaree si dinsconfort abdominal dar f rar.

A trecut o luna jumate, timp in care nu simteam aproape nimic neobisnuit, doar balonari usoare, probabil din cauza mancarurilor copioase ce avusem pe vremea aia, nu stiu, a doua luna am inceput sa simt uneori putin prurit in zona anala, care dura cateva secunde, nu m-a deranjat prea mult, dupa care usor usurel cu trecerea zilelor a inceput sa devina mai intens, am urmat un tratament naturist cu ardei iute, usturoi si usturoi fiert in lapte cu putina miere, seminte de dovleac si din nou cu albendazol timp de 3 zile, tot nu a iesit nimic in scaun.

Au trecut doua luni, ma confruntam cu niste mancarimi, ziua mai des seara, uneori de scurta durata si suportabile dar alteori de durata si pareau ca nici nu se mai opresc, dureri abdominale, chiar si dureri de spate, credeam ca innebunesc, am inceput sa fac tratament medicamentos cu NovoVermigal, timp de 10 zile(Nu prea am probleme cu consumul de medicamente) totusi nu m-a ajutat deloc. Dupa care am inceput un tratament natural pentru deparazitare, capsule vermicin forte, de la fares - Parasites detox 12 de la herbegetica, colon cleanse, nikvorm si nuca neagra, seminte de dovleac, ulei de dovleac... simptomele s-au ameliorat dupa cateva zile bune, dar ma indoiesc ca a fost din cauza medicamentelor deoarece nici nu apucam sa le consum, iar in scaun iarasi nimic, in timpul acesta facusem si vreo 4-5 examene de coproparazitologie, rezultatele fiind negative.

Luna a 5a, am fost la medicul de familie care mi-a recomandat sa tin o cura cu tratament medicamentos, zentel 7 zile 2x flacon 800mg, cu o pauza de 2 saptamani dupa care din nou 7 zile, am introdus in consum ceai de pelin, nuca neagra si ceai de cuisoare. Pe deoparte a zis ca si membrii familiei trebuie sa faca o cura cel putin 3 zile cu zentel, i-am explicat ca ceilalti membri din familie nu prezinta simptome deloc sau de orice fel, totusi au facut si ei.
Acum au trecut circa 7 luni si tot n-am rezolvat nimic.
De simptome sa nici nu mai zic, aveam tot felul de simptome din care si asimptomatice de credeam ca gata, nu mai am nimic, s-a intamplat un miracol. Am slabit, chiar f mult... uneori am senzatia ca si cum se misca ceva prin intestine, in afara de fecale, dar asa brusc, dupa care nu ii mai simt, mai mereu am bolboreseli in stomac, pe partea stanga a burtei e si mai intens, am avut febra pana la intepaturi in zona peiptului de la care respiram greu si in zona inimii am avut niste dureri, deci eram la un pas sa chem salvarea.

Simptomele de care suferam
- Intepaturi f rar in zona burtei
- Greata
- Crampe abdominale
- Bolboroseli in stomac
- Gaz excesiv
- Mancarimi anale
- Constipatie
Ce mai simt la momentul de fata
- Constipatie
- Bolboreseli, dar mai rar
- Mancarimi tot rar, dar culmea e ca se simte ca si cum ar fi un cutit chiar la iesirea colon/rectului mai degraba decat mancarimi.
(si DA am grija de igiena, de lenjerii etc.)

Deci intrebarea mea asa simplu. Voi ce ati face in locul meu?
Cu ce specialist sa discuti asta, ce analize sa mai fac si la ce spital v-ati duce? MULTUMESC si VA ROG SA VA ABTINETI DE GLUME!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să recapitulăm.
Cele vechi se pare că le-am rezolvat.
Dar tot a mai rămas ceva.
Ceva ce nu ai făcut totuși se numește colonoscopie.
Se mai întâmplă pe acolo polipi care este bine să fie rezecați.
Iar ca idee generală, ceea ce ai dta se asumează la sindromul de colon iritabil.
Ca să poți să de dezbari de problema aceasta, o să citești dta pe net ce scrie acolo și o să aplici.
Ce aș face eu, și nu poate să dăuneze.
Nemâncare trei zile.
Clisme înalte ca să cureți cât mai mult din intestinul gros.
Apoi la reintroducerea mâncării să o faci treptat cu câte maximum trei grupe de alimente de o dată.
Zic și eu cum îmi vine. Iaurt, ouă, mere.
Stai 3 zile pe acest regim. Vezi cum se simte zona aia.
Apoi adaugă să zicem la astea, orez, carne de pui, varză murată. trei zile. Și hopa, iar te doare.
Atunci din alimentele 4, 5. 6. elimină câte unul până îl prinzi pe ăla rău.
Din momentul în care l-ai prins, gata pe acela îl scoți definitiv din dietă.
Fără medici fără stres.

| YourFriend a răspuns (pentru sadrian46):

"Ce aș face eu, și nu poate să dăuneze.
Nemâncare trei zile."
Nu face asta. Nu e sanatos.
Eu zic sa revi la medic si sa-i ceri sa-ti dea o trimitere la ceva doctor pe domeniul asta. Daca nu vrea sa-ti dea, mergi tu la spital si intreaba la receptie cand si cu cine ai putea sa-ti faci o programare cat mai curand.
Nu lasa medicul de familie sa-ti mai dea si alte tratamente, ti-a dat deja unul, nu a mers; trebuie sa vezi pe cineva care se pricepe.
In alta ordine de idei, colonoscopia este neplacuta, dar si eu sunt de parere ca ar trebui sa faci.

| YingYang a răspuns (pentru sadrian46):

Nemancare am facut timp de 5 zile, dupa care am revenit treptat usor cu o salata si ceva in plus, o colonoscopie voi face totusi, multumesc.

| YingYang a răspuns (pentru YourFriend):

Am cerut deja, nu prea avea idee unde sa ma trimita, ma duc la spital, probabil de-acolo voi fi deportat mai departe... totusi nu exclud si diagnosticul din lista cu colonoscopia. Multumesc o zi buna.

| sadrian46 a răspuns (pentru YingYang):

Îmi pare bine că am putut ajuta măcar până la faza aceasta.

6 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

"trebuia sa discut cu medicul de fam, greseala fatala"
Iar acum, o faci pe a doua. Intrebi pe TPU.
Mergi la medicul de familie. Iti va da o trimitere pentru o analiza din scaun. Si in functie de rezultat, tot el/ea iti va da tratamentul. E mai simplu decat crezi. Numai sa fii rational(a). Simptomele de acum, au aceeasi cauza: parazitii intestinali.

| Hoodooista123 a răspuns:

Am o poveste asemănătoare cu a ta, eu zic sa mai încerci la medici, eu nu prea am incercat totusi am fost de 2 ori la medicul de familie și încă nu mi-a trecut, și acum simt dureri de cap și de inimă și dureri la stomac de multa vreme, luna lui feb am sa merg la un spital sa vad ce am in stomac, și eu am avut viermi si sincer inca cred ca mai am deci cum am zis am o poveste asemănătoare cu a ta doar ca diferite simptome, eu am dureri la inimă, foame, dureri la cap și la stomac, scaun tare sau moale si atat. Mai mananca fructe, legume pentru ati lua vitaminele de acolo pentru ca paraziții mananca vitaminele corpului.
Viermii i-am văzut in scaun, de multe ori, mici, subtiri și albi. Am incercat cu zentel si nimic... poate am alte tipuri de viermi, supsectez că as avea cisturi înăuntrul creierului, se mai numesc și neurocisturi și s-ar putea vedea cu RMN, si la inima la fel desi nu știu ce metodă se folosește sau cum se cheamă la inima. La stomac am in fiecare zi, la cap la fel si la inima uneori. Și m-a surprins atunci când ai spus ca ai avut dureri la inimă, inseamna ca nu sunt singura. Suntem în 2022, întrebarea ta e din 2019 ai rezolvat ceva? Ai aflat ce ai? La inima ce ai avut?