| zeuspebepeee a întrebat:

Salut, de ieri a inceput sa mi se umfle maseaua, ce as putea face ca sa treaca, mentionez ca ma doare pe partea stanga sus (e masea de minte), dar gen nu ma doare foarte tare, decat daca il ating, nu am incercat inca pastile si chestii dar as prefera niste sfaturi sa stiu ce sa fac in aceasta situatie, nu prea as vrea sa merg la medicul stomatolog, dar daca este cazul n-am ce face, dar pana atunci as prefera niste sfaturi in legatura cu asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sa mergi de urgenta la dentist, ca infectia nu trece de la sine, dimpotriva, netratata inflameaza gingia, obrazul, ochiul (daca maseaua cariata este pe maxilarul superior) sau gatul, daca este pe cel inferior.
Mergand din timp la medic, infectia si dintele cu problema se rezolva in aceeasi zi, fara durere si fara suferinta.

Răspuns Apreciat de Editori
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Durerea nu apare din senin, daca te doare inseamna ca ai o problema (probabil e cariata si ai un abces, fiind masea de minte e destul de in spate si mai greu de curatat cu periuta) si cand vine vorba de dinti, nicio pastila din lume nu o sa iti rezolve problema. Acum iti face anestezie si cand iti pune o plomba deci nu prea ai de ce sa iti fie frica sa mergi la dentist.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"a inceput sa mi se umfle maseaua, ce as putea face ca sa treaca"

până nu te "dezumfli" nici stomatologul nu se atinge de tine. Iți prescrie antibiotice vreo cinci zile și apoi treci pe scaunul lui

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Faci puroi la ea. Antibiotice de 1000. Totusi, ar fi indicat sa consulti stomatologul prima data pentru a vedea de care antibiotice ai nevoie exact. Poate 1000 o sa fie prea puternice.

| MELISAnarcisa a răspuns:

Sa te duci la stomatolog, ia antibiotic iar daca te doare macina nisre praf de cuisoare, pune l pe dinde si iti va trece.

| MELISAnarcisa a răspuns:

Daca te doare ia antibiotic, macina praf de cuisoare si pune pe dinte, maseaza pana iese puroiul sau sa te duci la stomatolog.

| SzaboZolltan1997 a răspuns:

Buna am avut și eu aceaș problemă.
Ai nevoie de ceai de mușețel fără zahar. Ea o gura de ceai și ținel pe partea umflata 3 minute apoi scuipa afară și repetă până se dezumfla