| Ioana251 a întrebat:

Am fost la stomatolog pentru ca facusem infectie la o masea si se umflase obrazul si mi-a dat sa iau o saptamana amoxicilina.
Am fost in Romania cand am fost la stomatolog... Acum sunt in Australia. Iau amoxicilina de 6 zile si jumatate, toata infectia de la acea masea s-a dus, este complet vindecata, dar vad ca acum in a saptea zi de tratament a inceput sa se umfle alta masea cu carie. Ma doare foarte putin doar cand ma ating la ea, in rest nu ma doare... dar vad ca a aparut si o mica umflatura sub ochi in zona cu maseaua.

Tin sa mentionez ca am luat 6 zile si jumatate amoxicilina si aztazi la 8 trebuia sa iau alta doza dar am uitat... Problema la aceasta masea a aparut ieri pe zi, cand am fost in a sasea zi de tratament. Ce trebuie sa fac acum, sa continui tratamentul pana dispare infectia si la aceasta masea chiar daca am uitat sa iau o doza?

Nu pot sa ma duc la un medic stomatolog pentru ca nu am bani aici si trebuie sa merg si 100 de KM.

Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu-i bai ca ai uitat o doza, continui tratamentul prescris +plus 2-3 zile dupa ce s-a retras infectia!
Cate zile de tratament ai? 10?

| Ioana251 explică (pentru Fatamuntilor):

7 zile a zis doctorul. Dar asa cum am zis maseaua pentru care stomatologul mi-a prescris antibioticul este vindecata complet, dar, in a saptea zi de antibiotic a aparut o infectie la o alta masea care este situata pe cealalta parte a maxilarului.

| Ioana251 explică:

Va rog, astept un raspuns