| BigLike a întrebat:

Salut de la candida iti miroase urat gura? daca da ce as putea folosi sau ce anume stopeaza cresterea candidei? Stiu ca trebuie sa merg la medic deci nu vreau raspunsuri de genu, voi ajunge la medic in cateva zile insa pana atunci daca stie cineva ce sa folosesc ca sa tratez candida sau sa nu imi mai miroasa urat gura please help me ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi intai la medicul de familie sa-ti dea trimitere la specialist. Mirosul urat al gurii poate fi si de la boli stomacale sau ale dintilor. Nimeni nu te poate ajuta cu un tratament atata timp cat nu ai un diagnostic. E! Bine! Pot fi si idioti care o fac aiurea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa ti faci detartraj de la dinti si de la carii vine mirosul urit.

| Violleta2022 a răspuns:

Candida se hraneste si se inmulteste excesiv cu zahar!
In cazul asta, se evita macar 1 luna de zile sa mananci orice este indulcit sau facut cu zahar, inclusiv sucurile.

Ca tratament naturist impotriva candidei, cel mai bun este KEFIRUL! Se cumpara de la magazinele sau raioanele cu lapte si iaurt.
Se bea cate 150-200ml de kefir (sau chefir) in fiecare dimineata pe stomacul gol, cu jumatate de ora inaintea mesei de pranz si seara, inainte de culcare.
Tratamentul se face minim 2-3 luni.
Eu m-am obisnuit sa beau kefir si fara sa tin un tratament, am ciuperca in casa si imi pregatesc singura kefirul, pe care-l beau in fiecare dimineata ca un pansament gastric si foarte bun pentru stomac, fiind unul din cele mai complexe tratamente naturiste cu probiotice sanatoase.