| ioanamaria2000 a întrebat:

Am terminat un nou tratament pentru candida acum 5 zile si deja vad o secretie alba in vagin. Incerc sa tratez asta de 5 luni. Am luat toate medicamentele propuse de ginecolog. Nu vreau sa mai merg la medic pentru ca nu mai am speranta. La analiza de secretie mi-a iesit o flora microbiana polimorfa cu multe leucocite. Mi s-a zis ca sigur o sa mai fac infectia si sa am grija pe unde ma asez. Ce as putea sa mai incerc, daca mai este ceva ce as putea face(am 20 de ani).

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa am grijă unde ma asez? laughing Cu cine mai exact, ca ala cu care faci sex este supra infectat si te reinfectezi, degeaba faci tratamente daca nu te opresti odata, ori schimbi partenerul ori o sa tot infectezi ca ăla umblă si cu altele si vine la tine si i ti baga boala jos.

| ioanamaria2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-a zis sa nu ma asez pe toate scaunele si sa evit baile publice. Nu sa ma asez,, in" cineva...Actele sexuale au lispsit pe parcursul a doua serii de tratamente care s-au succedat, deci clar nu de la el m-am reinfectat. Si de fiecare data a facut tratament cu mine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Eu nu as avea atita incredere in el precum ai tu sincer, tu in afara de acest baiat cu care faci sex nu ai mai facut si cu altcineva nu? Si daca ai zis ca actele sexuale au lipsit este clar ca el nu a respectat tratamentul si s-a culcat cu altele deci au lipsit doar de la tine actele sexuale nu si de la el, scapă urgent de el daca vrei sa te mai faci ine vreodata, daca nu, o sa tot faci tratament pana la 50 de ani o sa te tot reinfecteze si o sa ti distrugi organismul stomacul in primul rind, si pentru cine, pentru un bou care nu te repectă, faci cum vrei dar tu vei suferii, terminati odata relatia asta dintre voi ca si el s-a saturat de tratament si nu il mai ia te minte ca il ia ca daca l ar fi luat corect si sa r fi abtinut de la sex erai demult vindecata si pe drumul cel bun, dar se vede ca nu se potoleste si nu ai ce sa faci cu astfel de om.

| ioanamaria2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e adevarat....in interval de 2 luni am facut candida de 3 ori, asta fara sa facem sex deloc. Ce treaba are el, cand e clar ca pur si simplu candida recidiveaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Atunci nu e bun tratamentul, schimba doctorul ca sigur ai nevoie de alt tratament mai puternic ca sa cedeze infectia poate trebuie antibiotic ca nu stii cauza deci analize de sange si ecografii vaginale sa ia secretie din vagin sa o duca la laborator sa vada pe secretie analiza ce indică, si după ce ai toate rezultatele atunci trebuie inceput tratament serios cu antibiotic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu urina la analize, ai facut analize de sange? Ai luat glicemiile pe stomacul gol? Cu asta trebuie sa incepi Ioana, ca sa le i ei prin eliminare, după ce faci analize si glicemiile sunt bune atunci pasul urmator este sa vezi reala cauza a infectiilor daca din start medicul a exclus diabetul, atunci alte cauze produc infectia care tot revine si nu i mai gasesti leacul.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca trebuie sa repeti tratamentul de mai multe ori ca sa scapi definitiv de candida.
Dupa ce vine ciclul menstrual, sa mergi din nou la analize.
Sub nici o forma sa nu ai sex, pana nu primesti rezultatul analizelor!