| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
De la un timp am început sa am anxietate sociala sau cred ca o aveam și nu mi-am dat eu seama.
Am 20 de ani si când merg pe afara singur presimt ca toți oamenii se uita la mine și ma critică, dar nu cred ca asta e adevărat, dacă stau într-un grup de oameni ma apuca simptomele astea ale fobiei sociale: tremurat, palpitatii, transpirații si Etc. Am auzit ca e doar o etapa a adolescenței, dar cum pot scapa de asta? M-am gândit sa ma duc la sala ca sa prind mai multa încredere in mine căci când mai merg pe stradă și dau de un grup de oameni ma prefac ca vorbesc la telefon pana ce trec de ei ca să uit de acele gânduri ca ei vorbesc de mine și ma critică.
Cum pot scapa de asta? Voiam sa ma duc la sala sa pun muschi pe mine pentru ca eu ma gândesc ca ma critică ca sunt slab la corp, dar eu nu cred ca ei se gândesc ca sunt slab dar totuși asa am eu impresia asta ca zic ei" uite ce slab e ala, ce prost e, sau ceva de genu asta.
Trebuie sa prind mai multa încredere de sine, se rezolva dacă ma duc la sala sau dacă nu cat durează perioada asta de fobie?
Dau funda, vreau cat mai multe răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Se repeta intrebarea...

Mersul la sala te va ajuta foarte mult nu doar psihologic ci si fizic.Deci da, este o idee foarte buna, go for it!

| Frank51 a răspuns:

Anxietatea este o boală ca oricare alta care necesită tratament adecvat. Degeaba mergi la sala, te faci mare, dar tot te vei preface că vorbești la telefon când treci pe lângă oameni, diferența va fi că esti mai mare.

| CorleoneGyovanny explică (pentru Frank51):

Pai da, da problema e ca când trec pe lângă ei asta ma gândesc ca ma critică ca sunt slab, și de asta ziceam de sala dacă ma fac mai mare la corp sa numai am gândurile astea

| Frank51 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Vei avea alte gânduri, oare sunt frumos oare sunt prea sărac, oare îmi stă bine parul, oare cum merg, oare să mă uit în ochii lor.

| CorleoneGyovanny explică (pentru Frank51):

Unele din care le ai descris chiar le am, cum pot scapa de astea?

| Frank51 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Tu nu înțelegi că ai nevoie de tratament? E chestie neurologică care îți afectează creierul, nu vrei tu să te gândești la ele, te face boala asta să te gândești.

| CorleoneGyovanny explică (pentru Frank51):

Pai și nu trece fără tratament?
Tratamentul care zici tu sta în medicamente sau în psihologic?

| Frank51 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

O combinație de anxiolitice, vitamine, ședințe de psihoterapie și un stil de viață sănătos(mâncat sănătos, sport, ieșit la verdeață).

Și nu, nu poți singur, dacă asta urmează să întrebi.

| CorleoneGyovanny explică (pentru Frank51):

Voiam sa te întreb
Cafeaua creste volumul anxietății?

| Frank51 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Dacă bei o cafea probabil că nu, dar dacă bei ca apa normal că te agită și mai tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate nici cand am fumat un cui si am baut 7 beri nu aberam in halul asta

| 4evergentleman a răspuns:

Mergi la psihiatru că o să îți distrugă viața de nu însă poți ieși nici din casă când se va instala agorafobia,oricum esti praf,ocupate de sănătatea ta,mergi la psihiatru și evită cafeaua și energizantele. Gândurile și simptomele provin de la cortexul cerebral, așa se manifesta aceasta tulburare exact așa cum se manifesta schizofrenia prin delir, episoade psihotice recurente, halucinații etc.
Nu se vindeca de la sine, nu mai pune întrebări penibile pe TPU și mergi la un psihiatru că ăștia de pe TPU nu o sa te ajute cu doar psihiatrul cu anxiolitice.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ești bolnav mintal.

| Celestina003 a răspuns:

Te gândești prea mult, îți pasă prea mult dacă vei fi criticat, judecat sau etc oameniilor le pasă doar cum te porții cu ei, toții au viața lor, probleme lor, fix la problema ta se gândesc ca ești tu slab, crede-mă că nu le interesează cu adevărat, zici că trebuie să dai bacul in fața presedintilor romaniiei, sunt doar simpli oamenii de 2 banii, relax,
Adevărul e că tu nu te poți accepta pentru ca ai un " defect" in capul tau acela fiind "slab" și crezi că lumea te va privii altfel dacă arăți diferit, hahahahaha, îmi amintești de mine la 20 ani,da te va privi altfel dar tot vei avea problema cu socialozarea, părerea mea.
Dacă sala crezi tu ca te va face să te simti mai bine, atunci fa-o! Te sustin, dar
te rog, nu exagera cu ea.
Si partea cu socializarea, prima dată trebuie niște prieteni sau oamenii care să te simți tu confortabil cu ei si după vine de la sine, ar trebui sa crești si tu putin, gândește-te că esti un adult, si trebuie sa te respecții mai mult pe tine! Respectat-te Încearcă să ai o viață reală si să nu mai stai pe telefon atât de mult, adică mai putina socializare virtuală, să ai o limită, sa vezi cum îți revii, pentru că la cum vorbești semănă de parcă ai stat prea mult singur într-un castel anandonat, sper că nu am fost prea dură, mi-am spus doar părerea, multă baftă in continuare!

| CorleoneGyovanny explică (pentru Celestina003):

Pai da, asta e problema ca am stat mult doar pe telefon din cauza anxietății, dar cum pot scapa de ea?

| Celestina003 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Nu prea știe nimeni răspunsul la faza asta cu anxietate încă nu știe nimeni, eu îți spun ce am făcut eu, si am observat o schimbare la mine, dar măcar nu mai sunt ca înainte, eu eram introvertita si poate încă sunt putin, eu am încercat prima dată să socializeze cu părinții mai mult, după cu verii mei si prietenii lor etc, cu neamul meu dupa cu lumea înconjurătoare, după aflii peronalitatea ta ...si posibilitatea să îți reducă din stresul ăla,dar nu in totalitate, asa sin prima nu ai cum, puțin câte puțin.

Răspuns utilizator avertizat
| iriszmatos a răspuns:

Anxietatea sociala e foarte grava, nu orice timiditate sau introvertism trebuie catalogat asa.