| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Cum sa am mai multa încredere in mine?
Ma refer ca câteodată când merg pe strada și este un grup de persoane scot telefonul și ma prefac ca vorbesc la telefon pana trec de ei.
Ce înseamnă asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ai probleme de comportament care decurge totdeauna din tulburare psihica, atentie la neatentie depresia si anxietatea sunt tulburari psihice si nu afectiuni psihice.
Cunosc un schizofren care aplica metoda descrisa de tine cu telefonul.
Sau ai anxietate sociala.
Oricum ar fi trebuie sa iei legatura cu un psihiatru din pacate.
Dezechilibrul de substante din creier este responsabil cu chestiile asociale descrise de tine.
Stai fara griji esti recuperabil.

| CorleoneGyovanny explică (pentru Simpatic):

Pai am anxietate sociala pentru ca mi-am dat seama ca eu scot telefonul ca sa nu ma critice persoanele care merg pe lângă ele și parca telefonul ma scapă de asta

| Simpatic a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Nu este asta solutia.
Instinctul tau de aparare este nejustificat!
De fapt sa vorbim generalizat orice exagerare, neliniste nejustificata, este semn e vorba de tulburari depresive/ anxioase.
Ti-am dat deja raspunsul mult asteptat, ai nevoie sa mergi la un medic bun psihiatru sa urmezi un tratament si dupa 2 saptamani fricile tale nejustificate vor disparea, evident tratamentul trebuie urmat mai multe luni de zile in functie de cat de adanca este problema.
In lipsa tratamentului medicamentos, sansele de reusita sunt zero.
Si tot vei primi invitatii catre psihologi, pe scurt nu fac nimic psihologii doar DAU CU VOPSEA PESTE RUGINA, metaforic vorbind.
Ce sunt psihologii? Sarlatani moderni, "psihiatri" fara scoala, care au gasit o portita in societatea moderna actuala, societate plina de boli psihice si tulburari, si aplica metoda fraieritul, iti iau 200 de lei pe o sedinta de 50 minute, te cheama la multe sedinte si in final nu rezolva nimic niciodata! De ce? pentru ca tulburarile psihice si bolile psihice se tin sub control sau se vindeca (unele doar sunt vindecabile) doar cu medicamentatie, nu cu vorbe! Lesne de inteles ca nu poti reface serotonina, dopamina si restul de substante, cu vorbe.
Vorbele vindeca doar cand ti-a murit pisica nu si cand exista o problema cu implicari adanci de natura biologica in primul rand si secund comportamentala.

| 4evergentleman a răspuns (pentru Simpatic):

Chiar și eu sunt recuperabil? Anxietatea mea se manifesta prin tremur rău în public,am incercat cu xanax,diazepam, antidepresive și altele și tot nu am scăpat. Mosotti zicea că așa o sa rămân, anxietatea mea cronica are rezistenta la tratamente mi imposibil sa controlez tremurul ăla in public mai am scăpare? Daca nici xanax nu a ajutat, seroxat, cipralex și altele și anxiar ce naiba se poate face sa scap de tremurul ăla in public de spaima aia nejustificată? Cum pot oprima acel tremur somatic care cred că se somatizează în mușchi!? Chiar m-am saturat deja m-au văzut ogramada de oameni că am probleme și cred că sunt nebun sau handicapat dar eu de fapt am anxietate sociala, agorafobie. Exista o schemă de tratament magica care m-ar putea salva sau asa o să rămân toată viața? Prefer sa mă sinucid decât să rămân așa, nu o sa mă ia nici o fata in condiția asta o sa fiu marginalizat.

| Simpatic a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu sunt psihiatru, totusi inteleg ca faci asa doar in lume.
In intimitatea ta, acasa la tine sau intr-un loc in care te simti in siguranta numai faci la fel este?
Cu siguranta nu ai gasit medicul potrivit pentru tine, un om dedicat si priceput.
Sau afectiune ta este mult mai complexa decat crezi.
Crede si jumatate se va rezolva, cealalta jumatate este lupta si suferinta, viata este toata o suferinta, crezi ca la altii este totul roz? dar s-au sinucis ei? NU.

| 4evergentleman a răspuns (pentru Simpatic):

Da man dar mă face de râs când ies in lume,pe strada,crede lumea că sunt handicapat de la tremurul ăla,e o umilință peste care nu pot sa trec! Pai acum in casă nu tremur nu am anxietate,deja sunt dependent de xanax fara așa ceva nu pot ieși din casă sunt dependent psihic și cred că și fizic!
Asta îmi produce o suferință de nedescris,nu pot fi funcțional,este incredibil că mă confrunt cu așa ceva că eu eram bătăuș când eram mai mic. Parca spuneai tu că e ceva sigur cu care te poți sinucide la ce te-ai referit la antigel? Parca ziceai că se găsesc în magazine auto,la așa ceva te-ai referit nu că e foarte eficient daca vrei sa îți pui capăt? Ce am eu e prea de tot, nu are rost sa trăiesc așa! Ce fata o sa stea cu mine cu problemele astea? Cine mă va acepta așa? Numai în anumite conjuncturi, unde sunt mai multi, unde stau oameni la terase, când stă cineva jos pe ceva și eu trec pe langa ei când văd țigani borati că de la ei am probleme de astea happy

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi tu, prefacutul ala ca vorbesti la telefon te face de rsuine, de aceea te comenteaza oamneii, fiindca isi dau seama ca te prefaci si atunci devii ridicol.
Comporta-te ca un om normal, care nu vorbeste cu nimeni imaginar

| CorleoneGyovanny explică (pentru Violleta2022):

Da mi mesaj în privat puțin

| 4evergentleman a răspuns:

Că ai fobie sociala, agorafobie. Încearcă să asculți muzică în căști când ieși din casă poate te ajuta, te distrage de la gânduri.

| Ararat a răspuns:

Iti dai prea multa importanta.
Probabil majoritatea nici nu te observa.

| motomami a răspuns:

Asa mai faceam si eu (imi era frica sa nu fiu judecata si voiam sa evit contactul vizual). Cand mai am instinctul sa ma prefac ca vb la telefon imi spun in minte sa merg cu mandrie, cu barbia sus si fara rusine. Trebuie sa iti impui asta