| Advvrt a întrebat:

De mai mult timp, din ce in ce mai des simt un fel de junghi (cel putin o data pe zi) in partea din spate cam la mijlocul coastelor si/sau in fata in zona inimii. Tin sa mentionez ca DOAR in aceste zone. Uneori vine si trece, alteori ma doare cand incerc sa respir adanc si se simte ca si cum ma strange. O data am respirat tare si s-a auzit un pocnet. Uneori dimineata inainte sa ma trezesc, daca incerc sa trag aer adanc in piept simt o durere de jur imprejur cam in jona diafragmei. Ce inseamna asta? Aveti idee?

P.s. patesc asta dinainte de coronavirus asa ca... nu are legatura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut probleme din astea si inca mai revin si acum câteodată.Nu am apucat sa merg la medic dar pot fi multe cauze.
Poate sa fie junghi intercostale, sa fie apa la plămâni, apa la inima (in termeni babesti) sau o problemă la coloana.Incearca sa iti suni medicul de familie si sa il întrebi despre asta, poate reușești să te programezi si sa te primeasca.

1 răspuns:
| Dandinelle a răspuns:

Nevralgie intracostala, cu cateva creme pentru muschi ar putea trece