| ionutmdfk2000 a întrebat:

Salutare TPU, haideti să va spun problema mea.
Am avut un moment in care nu puteam trage adanc aer in piept si am citit pe net tot felul de chestii (cancer, boli) si de atunci ma gandesc sa nu am ceva si mereu simt ca nu pot trage aer in piept..ca nu pot respira, dar de fapt pot..de respirat respir normal, doar ca uneori cand simt nevoia sa trag aer in piept nu pot alteori pot.Mi-am facut consult, doctorii au spus ca nu am nimic, am facut analize la sange au iesit bine, radiografie pulmonara si mi s-a zis ca nu am nimic la plamani ca sunt curati.
Si acum orice citesc sau aud de boli ma sperie si ma gandesc ca le am si eu.
Deci clar sunt ipohondru.
Vreau sfaturile voastre.ce sa fac? Cei care au fost ca mine. Cum ati rezolvat asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Probabil ai avut un pui de COVID-19. In cazul asta, exista o mica posibilitate sa suferi de long covid din cauza furtunii de citokine. Se rezolva in timp, cam 3-6 luni. Oricum, nu strica un consult la pneumologie si o spirometrie.

| ionutmdfk2000 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Salut.Da am avut covid in octombrie, anul trecut.Doar ca, am fost la controale. spirometria a iesit bine, saturatia de oxigen la fel..la plamani nu se aude nimic, in greutate n am scazut, si am facut si o radiografie la plamani sa fiu sigur si nu am nimic.
Doar ca am momentele astea uneori cand nu pot trage aer in piept, simt ca il blocheaza ceva(doar uneori, alteori pot) cum am mai spus..cred ca e pe baza de anxietate si de la locul de muncă ca stau cocoșat.e lumina/aer inchis..vin oameni care fumeaza acolo si nu suportul mirosul de tigare..si mna

| Catalin77945 a răspuns:

Daca e doar un moment nu te mai panica atata cu paranoia asta ca-ti faci rau.Nu e ca si cum daca nu poti sa tragi adanc aer in piept ti se opreste toata respiratia, stai calm, nu ai nimic, da mai exista momente cand poti pati chestii de genul

| ionutmdfk2000 explică (pentru Catalin77945):

Stiu ce zici, dar sunt cam dese fazele astea cand nu pot trage aer in piept, dar insomnii sau chestii de genu nu am, cand ma odihnesc ma simt mult mai bine laughing

| and0ra a răspuns:

Si mie mi se intampla asta des, dar tine de multi factori. Greutatea corporala, fumat, anxietate, etc. Nu ai incredere in google ca nu ajuta, acolo si daca intrebi ce sa faci daca te-ai taiat la deget iti zice ca ai cancer in stadii terminale. Chiar si o tigara te poate pune in stadiul in care nu mai poti sa tragi aer in piept cum vrei (cazul meu). Daca suferi de obezitate atunci trebuie sa slabesti. Du-te la un consult pentru astm. Daca suferi de anxietate sau paranoia incearca un psiholog.

| ionutmdfk2000 explică (pentru and0ra):

Nu fumez, nu sunt obez.In greutate nu am scazut, sunt slabuț.La doctori mi s-a zis ca e posibil sa fie pe baza de anxietate.

| ionutmdfk2000 explică:

Am uitat sa mentionez, lucrez intr o locatie unde lumina este inchisa, nu vine de afara..si aerul la fel, si vin oameni care fumeaza, eu fiind nefumator mi s-a spus ca si de la asta poate fii.

| and0ra a răspuns (pentru ionutmdfk2000):

Atunci mai mult ca sigur e asta. Consumul de tigari dauneaza nu doar fumatorului, ci si persoanelor din jur. Maica-mea fumeaza non-stop deci stiu cum e. Incearca sa stai mai departe de persoanele care fumeaza si sa iesi la aer curat cand poti cand esti in pauza la job sau cand esti liber in general. Daca problema asta a aparut doar de cand cu locul de munca, atunci de vina sunt fumatorii, nu anxietatea. Dar daca suferi de anxietate, si aceea ar trebui tratata. Eu am ales sa iau pastile de stres in loc de psiholog, tu faci cum crezi.

| ionutmdfk2000 explică (pentru and0ra):

Lucrez 12 ore..la o casa de pariuri sportive. oricat as sta la aer liber..sa zicem 2 3 ore din alea 12..ca mna am clienti, sunt totusi atatea ore..si stau si cocosat, vin tot felul de miros uri..si sincer.da, problemele au aparut de cand m-am angajat aici.Dar si ipohondru sunt..ca am frica de boli.

| and0ra a răspuns (pentru ionutmdfk2000):

Daca te deranjeaza extrem de tare atunci incearca sa schimbi jobul, alta solutie nu ai. Pentru ipohondrie trebuie sa faci psihoterapie sau terapie medicamentoasa.