| Elegant a întrebat:

De mic mi-a fost o enorma teama de vaccinuri. Nu am facut toate vaccinurile, am facut unul in clasa 1, si nu stiu daca am mai facut de atunci 1. Acum sunt in clasa a 7-a, implinesc 14 ani. Din cate stiu este un vaccin la 14 ani, este obligatoriu acel vaccin? Ce se intampla daca nu il fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Nu.
Nu ți se întâmplă nimic, cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, la noi se face vaccinul la doctorul de familie, dar acesta se face cu un scop si cel mai bine ar fi sa il faci. Stiu ca iti este frica, insa sa stii ca nu doare si este mult mai in regula decat injectiile.

| Davidovski a răspuns:

Nu este obligatoriu, nici eu nu l-am facut. Nu am patit nimic, iti poti intretine imunitatea si organismul si fara vaccin.winking

| Maryio956922 a răspuns:

Salut, nu ma pricep prea bine dar. din cate stiu vaccinurile se fac la scoala... si este o lege care spune ca nu mai au voie sa ne faca vaccin la scoala deci....CRED ca ai scapat!
In caz ca se face...FI CURAJOS SAU CURAJOASA