| anonim_4396 a întrebat:

Vaccinul la scoala e obligatoriu? Zilele astea s-au facut vaccinuri in scoala la mine (sunt clasa a 9-a) si cica sunt obligatorii. Eu nu l-am facut. Nu vreau sa-l fac si pace oh go on Plus ca sunt si racit. Si multi care sunt raciti l-au facut. Ce se intampla daca nu il faci? Si pentru ce e? Se face vaccin cand esti racit sau asistentele alea sunt niste natantoale? happy
Cam astea ar fi intrebarile mele.

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa-ti zic ceva:
1. este absolut interzis sa se faca vaccin unei persoane care are o anumita conditie: raceala, febra, alte afectiuni;
2. vaccinul nu este obligatoriu;
3. vaccinurile pot sa duca la diverse afectiuni, in SUA s-a dublat numarul de cazuri de autism dupa ce s-a trecut la programul cu 13 vaccinuri in copilarie - inainte erau 8 sau 9, sunt cunoscute cazuri de cancer direct legate de un anumit vaccin, este cunoscut faptul ca persoanele care au facut bolile copilariei sunt mai rezistente la alte boli, cum ar fi tuberculoza, iar persoanele care au facut vaccin impotriva acelor boli nu doar ca nu au aceasta rezistenta, dar si se poate ca sa piarda imunitatea contra bolii de care au fost vaccinate;
Si se pot spune multe altele despre vaccinuri. Este important sa te informezi si tu, si mai ales parintii tai, si tot ei pot da o declaratie catre directiunea scolii ca au luat cunostinta de efectele vaccinului si a bolii contra careia se face si ca nu accepta ca tu sa fii vaccinat.
Eu vreau sa dau o asemenea declaratie ca sa-mi feresc copilul (inca nenascut, suntem in luna a 7-a) de asemenea abuzuri.

| kmarianak a răspuns:

Preventia unor boli grave este esentiala, intotdeauna fiind mai bine sa prevenim o boala decat sa o tratam. Vaccinarea poate contribui la preventia unor bolilor infectioase si poate salva vieti. Care sunt vaccinurile obligatorii? Mi multe informatii gasesti pe http://www.universdecopil.ro/Vaccinuri-obligatorii-in-Romania.html

| aquila_4553 a răspuns:

Si eu l-am facut zilele trecute, si da sunt obligatorii. La noi a iesit scandal mare cu cineva care nu a vrut sa il faca, asa ca mai bine te-ai duce dupa ce iti trece raceala ca nu e asa rau. depinde si cum stiu asistentele sa iti faca.pentru ca eu am auzit de la toata clasa mea ca aveau dureri a doua zi. iar la alt liceu din cate am auzit nu a avut nimeni nimic. Si nu, nu ai voie sa il faci daca esti racit. cel putin eu asa stiam. inseamna ca asistentele de la tine sunt un pic cam.Totusi mult succes la gaurit!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai avea un pic de minte la-i face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se face un vaccin fara sa fii consultat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gt4scdes

| Sherllyn a răspuns:

Nu este obligatoriu thinking am inteles ca trebuie sa ai semnatura parintilor daca nu vrei sa il faci.

| YoPolly a răspuns:

Da, cica este obligatoriu. eu l-am facut. daca esti racit nu ai voie sal faci...asa am inteles eu. Cei care au fost raciti nu lau facut, cel putin la mine in scoala. Unii au facut dupa ce lea trecut raceala. Noua ne-a zis doctorita ca l-am facut si in clasa I.

| Monyka_4278 a răspuns:

Eu cred ca e bine sa-l faci. mi se pare ca in clasa a 9-a se face antitetanosul.atata timp cat e gratuit, de ce nu? macar atat.

| TheJeniok a răspuns:

Daca esti racit categoric nu trebuie de facut, dar dac te vei insanatosi trebuie sa-l faci

| simple a răspuns:

Nu se intampla prea multe...

Mai bine zis nu se intampla nimic...

Alea sunt vaccinuri 'ca sa fie facute' nu ca sa te protejeze de ceva...

Parerea mea...

| brigada a răspuns:

Trebe facut obligatoriu ca daca nu nai toate vaccinurile obligatorii si nu poti merge la facultate un unches de-al meu nu avea vaccinul din clasa a 8a si nu a putut merge la liceul militar

| Cryiis a răspuns:

E un vaccin cu microbi care te ajuta sa iti creeze anticorpii.nu o sa te doara cand il faci, te va durea dupa 1 zi sau 2 mana putin:p. dar fa-l dupa ce nu mai esti racit.pentru ca oricum de vaccinul asta o sa dai din nou si la facultate.normal vaccinul asta trebuia facut in a8-a dar nu a avut statul doze si na:p.eu zic sa-l faci ca si eu l-am facut acum 2 zile:p.