| UtilizatorulCelFrumos a întrebat:

Salut! De o vreme am niște gânduri Enervante! De ex. Mi am luat o coarda, și mie îmi place ca am luat-o, și ca o am, doar ca îmi vin gânduri de ex *Prostie mai mare nu exista*, *Ce mia întrat în cap cu prostia asta*, dar eu simt total invers, adică eu vreau sa sar, îmi place, etc... Și de obicei, am gânduri de astea, la tot ce vreau sa fac, sau am. Faza este ca, de ex. Dacă zic cuvintele astea *Ce prostie mare* etc, mi-e frica dacă nu o sa îmi mai placa sa sar coarda, sau dacă o sa se rupă, etc
Chesti e ca ele îmi vin în minte ( cuvintele) dar eu nu sunt de acord cu ele, mi e îmi place sa sar coarda.
Ce sa fac, sa le mai bag în seama, sau ce?
Fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Buna!
In cele mai multe cazuri, astfel de ganduri sunt dictate in mod compulsiv si automat de catre creier, fara ca eul tau si mintea ta constienta sa fiti de acord cu asta si au drept cauza tulburarea obsesiv-compulsiva.

TOC are diverse grade de severitate, putand fi identificate si categorisite folosind scala Yale-Brown.
In cazul tau, cu toate ca sunt necesare mai multe detalii, posibil sa fie o forma usoara.