| Termopile a întrebat:

Am o intrebare cu care sper să nu deranjez pe nimeni, iar dacă deranjez pe cineva îmi cer scuze nu am intenționat lucrul acesta.

Bun în primul rând nu e o întrebare sunt 3 întrebări :
1)În toate statisticile pe care le-am găsit pe internet numărul ascultătorilor de manele nu trecea de 20%, ideea care este că majoritatea oamenilor zic că nu ascultă manele dar când ajung acasă îl rup în două pe Florin Salam, am și dovada acestui fapt, dacă romani nu ascultă manele cum iti explici că Florin Salam are melodii care depășesc dublul populației României, acum eu nu am nimic cu oameni ăștia dar de ce nu își asumă faptul că ascultă manele de ce trebuie să se ascundă adică pe bune dacă întrebi 10 români dacă ascultă manele 8 îți vor spune că nu atunci de ce Florin Salam are peste 40 de milioane de vizualizări pe YouTube, am zis nu am nimic cu oameni ăștia dar de ce nu recunosc că atât îi duce capul să asculte niște oameni care cântă numai despre bani, dușmani, mașini, femei și șmecherie? Eu pot să înțeleg că ăsta e nivelul multora dintre noi și că mulți au IQul atât de mic încât să asculte astfel de muzică dar de ce nu recunosc? Asta mă deranjează!

2)Voi rockerilor (asta e o întrebare pentru rockeri) de ce vă place așa tare rockul /metalul adică vouă nu vi se par un pic ciudate trupele astea rock de le ascultați voi, adică pe bune acum am întrat pe site-ul unei trupe rock și aproape am rămas cu sechele am vazut pe acolo niște oameni machiați /pictați foarte ciudat, iar pe siteul ăla am mai văzut cruci întoarse, pentagrame, zici că am întrat pe site-ul unor sataniști nu pe site-ul unei trupe rock și asta nu-i singura trupă ciudată în general trupele rock au un caracter satanic. Acum pe bune ce vă place așa mult la niște oameni mascați ciudat care se îmbracă in faine negre care au tot felul de pentagrame și cruci întoarse și tot felul de simboluri satanice care dau din cap până când își rup gâtul și care urlă în disperare până rămân fără voce, să nu mai spun că multe trupe au versuri în care îl venerează pe diavol, iar altele au versuri care întoarse invers îl venerează pe diavol deci mă jur mie și frică să vorbesc despre asa ceva. Deci de ce vă place așa ceva?

3)Întrebare pentru cei ce ascultă muzică pop /ușoară :ce vă transmite vouă muzica asta adică sincer are un refren stupid care se repetă constant de vreo 3-4-5 ori, are niște versuri care nu inspiră nimic adică, ce inspiră muzica pop? Doar prinde bine la public prin refren și prin faptul că e ușor de reținut? Adică ce înțelegeți voi din "Da mamă sunt beată /fiindcă astfel nu îl pot uita /Nu spune-mi că n-ai fost și tu așa cândva" - Delia Matache "Da mamă sunt beată"?

Repet nu vreau să deranjez pe nimeni e strict părerea mea vreau să aud și eu părerea voastră și vreau să văd și eu de ce va plac aceste genuri care mie nu îmi plac de loc și de ce maneliști nu recunosc că sunt maneliști? Vreau să văd de ce vă place vouă aceste genuri care mie nu îmi plac de loc ce vă transmit vouă aceste genuri muzicale? Repet nu am nimic cu voi doar că nu îmi plac aceste genuri muzicale și vreau să văd ce vă transmit vouă aceste genuri. Dacă ați citit până aici vă mulțumesc pentru răbdarea acordată. Bineînțeles că primește FUNDĂ cine răspunde cel mai bine.

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Concluzia, ție nu ți place muzica... Glumesc puțin... Ideea e ca rokerii nu asculta doar metal, iar ceea ce ai văzut tu la unele trupe, este o chestiune de imagine, asa vad artiștii respectivi, asta nu înseamnă nimic, e doar o forma de manifestare, rokerii simt muzica aceea ca pe o evadare, nu cred ca sunt influențați de ceea ce fac artiștii respectivi, marile trupe de rock sunt ok, în legătură cu maneliștii, poate au 40 mil de vizualizări fiindcă poate sunt persoane care dau de sute de ori pe acelasi clip, din punctul meu de vedere nu are relevanta ca au multe vizualizări, maneliștii se vad și fără sa recunoasca ei sau nu, în plus probabil ca unii nu se declara maneliști dar mai asculta ocazional cu anumiți prieteni sau la anumite petreceri dar posibil ca ei sa nu asculte neapărat aceasta muzica din proprie inițiativa. Despre muzica pop sau cea comerciala pot spune ca este promovata la radio, este o muzica ușoară care într-adevăr nu transmite nimic cu adevărat dar este ușor de ascultat în mașină la un drum lung când dai pe radio de exemplu, e o forma de relaxare, sunt și melodii care îți plac și unele care nu, în plus nu toată muzica comerciala e proasta, sunt și melodii drăguțe, ca linie melodica chiar și versuri depinde de gusturile fiecăruia.

| Termopile explică (pentru Emma30555):

Ok muzica pop e bună să o asculți la radio în mașină pentru că te liniștește și te ajută să nu te plictisești. Dar tot nu am înțeles de ce se manifestă rockerei așa și de ce ascultători de muzică rock adoră aceste trupe, nu li se pare cam ciudat că trupele lor preferate ies în evidență în felul ăsta, nu li se pare ciudat că toată ziua bună ziua membri trupei au tot timpul o imagine macabră de parcă zic că sunt niște sataniști care vin de la ritual, adică ce văd rockeri la aceste trupe rock, de ce le place lor să se uite la niște oameni macabri care urlă din toți plamani de zic că e la exorcizare, cântă versuri despre cât de mult îi iubesc ei pe satana, adică pot să înțeleg că ești satanist dar ține frate pentru tine, că eu care vin la concert nu vin să te aud pe tine cum urli după satana ca disperatul îmbrăcat macabru de zici că ești un zombie care a ieșit din mormântul lui și tocmai ce a descoperit satanismul și acum au devenit dependenți de el.
Cât despre Florin Salam crede-mă că artistul meu preferat este ascultat chiar și de 50 de ori consecutiv de o persoană și tot nu ajunge la performanțele lui Florin Salam, ca să strângi +40mil de vizionari trebuie să ai milioane de oameni care să te asculte, dacă ai 30.000 poate să dea aia pe repet cât o fi ziua de lungă că tot nu ajungi la cifrele lui Florin Salam. Deci înseamnă că mulți ascultă și nu recunosc și asta mă enervează, zi nene ce asculți nu te mai feri.

| Emma30555 a răspuns (pentru Termopile):

Si mie imi place muzica rock, din punctul meu de vedere e muzica adevarata, exemple de trupe rock, Queen, Metallica, Rolling Stones, pink Floyd, Led Zepelin, The Beatles, Scorpions etc, din cele metal Rammstein, Iron Maiden, etc, romanesti Iris, Cargo etc. Asta e muzica adevarata, nu porcarii comerciale, cu excepția unora. Cat despre formațiile pe care tu nu le agreezi, e forma lor de manifestare, de rebeliune

| Termopile explică (pentru Emma30555):

Ok dar de ce vă place rockul ce vă transmite vouă acest gen muzical, eu nu înțeleg decât niște oameni care urlă niște versuri satanice unui public de 100.000 de oameni. Nu îmi inspiră mie personal nimic bun, ți-e? Cu ce te atrage rockul /matalul? A da și tu de ce crezi că mulți oameni nu recunosc că ascultă manele, adică în statisticile oficiale nu trece de 20% dar în realitate cred că sunt 50% ascultători de manele cred că din 10 oameni 5 ascultă manele dar cred că doar 1-2 ar recunoaște. Adică auzi manele peste tot pe unde mergi.

| Termopile explică (pentru Emma30555):

Chiar trupa Led Zeppelin de care ai amintit mai devreme este "suspectată" cu dovezi că ar ascunde mesaje sataniste. Te invit să te informezi și să afli. Dar totuși ce îți inspiră muzica rock de ce îți place, tot aud că "rockul e muzică adevărată" ce te face să crezi asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru Termopile):

Pai e greu sa explici asta. Muzica e o arta. E greu sa ecplici valoarea daca nu o vezi. Muzica buna e facuta de oameni talentati, genii as putea spune. In legatura cu manelele am explicat, unii nu asculta, altii ocazional la petreceri, altii nu recunosc probabil de jena fiindca se stie ca e o muzica fara valoare