| papuciirupti a întrebat:

De o vreme am probleme cu gazele. din nefericire mirosul ala de metan s-a imprimat în piele, și nu glumesc. degeaba fac dus dimineață ca după când ies în societate lumea da cu mana pe la nas, tușește și nu ca ar fi răciți sau eu știu ce. am încercat tot felul de săpunuri de geluri de dus, fac duși dimineață dar degeaba și pun gel nu ma calicesc... uneori simt și eu mirosul și mor de rușine, nu mai îmi vine sa ies afara din casa dar trebuie sa ma duc la facultate.
ce sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este complet imposibil ca acel miros sa se fi impregnat in piele, nu se intampla asta absolut niciodata, nimanui. E doar o halucinatie, atata tot. Un psiholog sau chiar un psihiatru te pot ajuta cu siguranta.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Bun, este imposibil dna doctor dar dacă eu zilnic iau haine curate și fac dus de ce oamenii în preajma mea se simt deranjați? sa spunem ca acel miros care mi se pare mie este halucinație dar reacția publicului cum se exprima, mereu mi se întâmplă asa nu doar o data( și atunci sa spunem ca poate era de la alta persoana)

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Probabil exagerezi momentele cand persoanele de langa tine isi sufla nasul sau se scarpina. Face parte din halucinatie, ti-o pontetezi, este absolut caracteristic. De altfel, nici macar in preajma aurolacilor care nu s-au spalat de ani de zile, lumea nu se exprima in halul in care zici tu (din buna crestere)
Ti se spune macar de 2-3 ori pe zi ca mirosi? (sunt convinsa ca ai si tu prieteni, amici, carora le pasa de tine si care ti-ar spune)

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Nu mi-a spus nimeni treaba asta, înțeleasă de la sine

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Deci extrem de probabil imaginara...

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Pai de aurolaci nu spun nimic deoarece știu ca asa sunt ei. ceilalți care suntem mai bine lumea se exprima altfel, ei nu au posibilități pe când ceilalți le au... după cum spuneam nu doar stresul nasului ci și tusitul ala magaresc...
poate am vrea. o boala de piele care miroase sau ceva de genul...

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Eu nu mai am viata social de circa 1 an, o ard doar în casa și ce mai plec la facultate, dar nici acolo nu prea vorbesc cu colegii tot din rușine, prefer sa stau liniștit

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Dar exista o probabilitate foarte mare ca problemele astea sa fie doar in mintea ta. Te izolezi voluntar, presupunand, pe baza unor observatii care nu prea au legatura cu realitatea si despre care ar trebui sa intelegi ca sunt absurde, ca ai o problema rusinoasa. Daca ai fi avut-o, colegii te-ar fi atentionat de mult. Dar tu nu accepti aceasta realitate evidenta, bfiindcxa nu ai mai avea pretextul sa te izolezi. Asta, in limbaj medical, se cheama ca esti impenetrabil la argumente evidente.
Nimeni nu tuseste de la mirosul unei alte persoane. Si presupunand ca tu traiesti numai printre oameni prost crescuti, care in loc sa iti spuna simplu ca ai o problema, tusesc magareste, asa cum tiu se pare tie, trebuie sa stii ca este practic imposibil sa ti se impregneze mirosul in piele sau sa ai o boala de piele care sa miroase a metan. Si, daca prin absurd (dar vezi ca suntem deja in reducerea la absurd), ai fi primul pacient din lume cu aceasta problema, tot ti-ar fi atras atentia o ruda apropiata sau medicii la care ai fost.
Si daca totusi esti atat de sigur ca nu am dreptate, ce te costa sa mergi la un psihiatru si sa ii spui, de-a fir a par problema ta? El o sa-ti spuna daca este reala sau imaginara

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Bună seara!
sa va spun ce mi s-a întâmplat ca îmi vine sa mor.
am fost la cineva sa montez niate mobila deoarece nu se pricepeau ei și înainte de plecare am făcut dus. după puțin timp vecina bătrână începuse sa tușească...tot tusea ea ma rog nu prea o luasem în seama.
după o vreme vecina tânără deschide ușă precizând ca a ieșit fum dar acolo nu ieșise pic de fum de la soba (eram la tara) și se luase cu frac-su în gura el spunând ca lui ii este frig și ca nu moare de la *fum*. mi.am dat seama imediat ca corpul meu emana din nou acel miros și îmi venea sa mor de rușine. nu știam cum sa termin mai repede și sa plec de la ei. pe final vecinu o întreabă pe sora.sa dacă poate sa tragă și el un vând iar ea începuse sa îl facă nesimțit și prost. El a spUS doar sa atingă.
imi venea sa crap de rușine, deja am o stare super nașpa și nu știu ce dumnezeului sa mai fac.
am fost sapt trecuta la gastroenterolog și urmează sa fac niște ecografii, analizele mi.au ieșit foarte bune dar totuși nu am îndrăznit sa-i spun ca corpul meu pute deși fac cel puțin 3 dușuri zilnic.
ce sa mai fac, unde sa ma mai duc ca nu mai găsesc nicio soluție, nu.i doar în capul meu asta?

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Tu esti constient ca toata povestea demonstreaza cu varf si indesat ca problema este doar in capul tau? gastroeneterologul si-ar fi dat si singur seama daca corpul tau emitea vreun miros special, chiar daca ar fi fost unul extrem de fin.
Du-te si la un psihiatru, dar cat mai repede, inainte sa pierzi complet contactul cu realitatea, povestea de mai sus este foarte foarte ingrijoratoare

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Nu am ce sa caut la psihiatru. da.l Doamne iartă.ma. ceea ce susțin este cat se poate de adevărat. corpul meu chiar emite un miros urat, Majoritate susținând Ca este *vant*. nu știu la cine sa ma mai duc sa scap o data de chinul asta.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Buna seara!
am gasit aici un forum de acum cativa ani buni unde minune acesti oameni se spala si tot emana un miros urat corpul lor (http://www.romedic.ro/forum/miros-corporal-urit-19415)
acum nu stiu ce sa mai fac, nu mai am tupeu sa ies in societate doar daca sunt nevoit si nu am alegere.
tin sa precizez ca corpul meu emana un miros intepator, eu il asociez cu mirosul de ceapa stricata dar in intensitate mica, si uneori cu mirosul gazelor...
ce ma sfatuiti doamna doctor?

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Informație indisponibilă
Pagina pe care ați încercat să o accesați nu mai există pe serverul nostru.
Informația a fost stearsă sau transferată la altă adresă.

Vă invităm să folosiți meniul site-ului pentru a naviga în continuare pe www.romedic.

Asta este linkul pe care mi l-ai dat.
In alta ordine de idei, este posibil ca transpiratia sa aiba un miros urat, fara nici o legatura cu gazele intestinale, caz in care ai fi observat aceasta situatie in momentul in care ai ajuns la adolescenta. Pentru asta, te poate ajuta dermatologul, iti va recomanda un sapun special si un antiperspirant special.
Insa trebuie sa observi ceva important: nu este miros de metan, nu are legatura cu digestia, ci doar o transpiratie cu miros mai intepator, problema care apare la pubertate si care se amelioreaza in timp.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Nu prea transpir eu de fel, cum sunt alte persoane, și țin sa precizez ca acest miros care ma însoțește a apărut odată cu excesul de gaze.
căutați pe google ROmedic miros corporal urat și e un topic de cca 13 pagini web.
e mult de citit dar doar sa va dați seama că nu mint și este exact ce spun, pe la pagina 3 sau 4 dacă nu ma înșel o doamna spune-i ca emana un miros de fecale, deși se spala mai mult decât trebuie.
nu mai înțeleg nimic, sunt cauze multe si îmi ia o veșnicie sa fac toate acele teste...

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Faptul ca mai exista o singura persoana care sustine asta, sau o suta, sau o mie, nu o face realitate. Vezi si tu ca pe cele 13 pagini nu e nici macar una stiintifica, numai forumuri si articole scrise de analfabeti. Asta ar trebui sa iti arate ca nu te poti baza pe respectivele postari.
Nu am spus niciodata ca minti, doar ca ai o problema psihica care iti determina aceasta halucinatie. Si ca esti impenetrabil la argumente normale, dar iti gasesti tot felul de argumente false. Ceea ce este, din nou, confirmat.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Daca eu as avea aceasta problema psihica, si cei din mijloacele de transport comun au? colegii din grupa de la facultate au si ei probleme, spun ca miroase urat desi eu nu simt nici-un miros, majoritatea ma evita. colegii colegilor de camera spun uneori ca miroase urat in camera desi geamul sta mai mult deschis decat inchis, au si ei probleme?
daca acei oameni sunt analfabeti nu inseamna ca nu pot avea boli sau altele, unora le-a placut mai mult scoala, altora viata, fiecare a facut ce i-a placut...
aceasta problema exista, sunt oameni care sufera si care s-au inchis in casa din cauza ei, doar ca nu este atat de cunoscuta si inca nu este nimic stiintific, sau nu am gasit noi.

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Ti-a spus cineva ca tu mirosi urat? Si mai e ceva: spui ca tu iti simti mirosul si e urat, apoi spui ca ceilalti il simt, cand tu nu simti nimic...
Da, tu ai o problema si inca una foarte serioasa. Un psihiatru te poate ajuta, dar tu refuzi sa primesti ajutor.

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Am spus ca eu îl simt uneori și e un miros înțepător, nu mi-a zis nimeni ca miros urat dar toți mi.au dat de înțeles, am trecut prin situații foarte penibile.

| Brigaela a răspuns (pentru papuciirupti):

Tocmai asta ma ingrijoreaza, ca in lumea normala, nimmeni nu ti-ar fi dat de inteles, uni s-ar fi facut ca nu sesizeaza si majoritatea ti-ar fi spus direct

| papuciirupti explică (pentru Brigaela):

Pai nimeni nu mi-a spus ca miros dar cam toți bat apropo de un miros urat și cum de se întâmplă de fiecare data...
astăzi colegi de camera mi.au spus ca sunt galben asa la fata și în special ochii, m.am dus la oglinda și asa era.
am cautat pe net și e probabil sa am ceva pe la ficat, tot pe acolo am găsit ca *zonele încrețite de pe piele* apar tot de la ficat, ceea ce am și eu pe corp plus am mai găsit ca un ficat bolnav este posibil sa schimbe mirosul corporal.
joi ma duc din nou la gastroenterologie și ii spun și doamnei doctor ca am un miros corporal înțepător, nu i.am spus pana acum deoarece erau mai multe asistente și ma simțeam foarte prost straight face

| gabicoo a răspuns:

Ai colita de putrefactie.
Cauta in farmacie medicamente pe baza de carbune activ Carbocit sau Carbocif.
Evita sa consumi lapte, mere. Mananca natural.
Dar mai bine mergi la un medic. Mirosul emana din cauza problemelor digestive nu are legatura cu pielea

| papuciirupti explică (pentru gabicoo):

Am mai luat cărbune medicinal, am luat chiar în seara asta... oare dacă as face sport as scapa?

| papuciirupti explică (pentru gabicoo):

La ce tip de medic sa ma duc. ma gândeam ca mâine sa ma duc la gastroenterologie, după cate citeam pe toate site-urile as avea colon iritabil, zic și eu dar e poate altceva...

| gabicoo a răspuns (pentru papuciirupti):

Ai hotarât bine.
La gastroenterolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adu-ti un prieten, pune-l sa fie sincer....si lasa-l sa spuna ce crede el...Eu nu cred ca e posibil asa ceva.

| TheRealFantasy a răspuns:

Mirosul nu are cum sa se imprime in piele, adica se imprima poate dar pe scurta durata, odata ce te speli mirosul e indepartat.
Daca persista atunci nu e de la piele, e din interior, probabil din stomac sau intestine, corpul tau produce o reactie iar si iar, de asta poate revine, altfel nu imi explic.

"am pielea uscata si ma mananca"
Am patit si eu asta, si nu e de la ce spui tu. Mie mi se intampla asta cand faceam efort si trebuia sa transpir dar corpul nu era suficient de hidratat, adica nu beam apa deloc, asa ca porii se deschideau doar dar nu era transpiratie, cumva de aici cred mancarimile, de altundeva nu are cum.
Tot pe tema asta, lipsa de lichide, fructe si fibre in organism duce la constipatie. In perioade de genul gazele pe care le ai tind sa aiba mirosul ala ca de sulf...

| papuciirupti explică (pentru TheRealFantasy):

De hidratat ma hidratez sigur, beau un bidon de apa de 6l în 2 zile, zilnic 2l apa plus 1l ceai gastric cumpărat de la farmacie.
de transpirat nu prea transpir de fel, uneori de la stres și cam atât deoarece nu depun efort și nici sport nu fac.
la ce medic sa ma duc, cel de familie e cam paralel, ma gândesc sa ma duc maine la gastroenterologie...

| TheRealFantasy a răspuns (pentru papuciirupti):

Cel mai bine e sa intrebi pe altcineva, de preferat mai specializat. daca tu simti ca e un miros care persista atunci probabil ca nu e imaginar.
Daca poti la medicul de familie chiar si la gastroenterologie, poate ai vreo reactie adversa la ceea ce mananci sau vreo sensibilitate ceva, poate ce a mai scris cineva mai sus, colita.

| papuciirupti explică:

Bun, dacă ar fi doar în capul meu, as avea eu ceva, de ce ceilalți din preajma mea se simt deranjați? nu sunt nebun, ce dumnezeului. fac dus și la un interval scurt simt eu mirosul și mor de rușine, facă as putea sa nu ma mai duc la facultate nu as mai face.o, doar pentru asta mai ies din casa,,,
zilnic schimb hainele, iau haine curate, ele miros frumos deoarece le bag la cocolino... ba chiar la am in alta camera decât în cea care stau eu

| papuciirupti explică:

încă ceva, am piele uscata și ma mănâncă, un erori pe sistem nervos cred, sa fie de la dușurile de peste zi sau sa fie altceva?

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Ai probleme cu colonul. Îți recomand un probiotic și un gel pe bază de aloe vera. În maxim o săptămână problema se atenuează.
https://www.comenziforever.ro/......iotic-ID19
https://www.comenziforever.ro/......nectar-ID5

| papuciirupti explică (pentru Dumitru_Mirela_1990):

Foarte subtila reclama, mi le puteti face cadou daca comentez cu partikip?

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns (pentru papuciirupti):

Îți pot face o reducere de 15%, dacă dorești cu adevărat o soluție pentru problema ta.

| olga13surugiu a răspuns:

Depinde și de ce mănânci, deoarece toate toxinele se elimină prin urină și transpirație (transpirație este precum urina ) dacă nu transpiri înseamnă că pur și simplu ies toxinele prin miros și respectiv după ce mănânci tot așa vei mirosi. Încearcă să ții o dietă echilibrată sau și mai bine ar fi să mergi la un doctor îți va spune mai precis ce se întâmplă.