| papuciirupti a întrebat:

Sos. de la o vreme am probleme cu gazele. orice as manca dau prea multe. precizez ca nu mănânc prăjit sau beau acidulate. problema este ca acel miros s-a imprimat în piele și oricât de des as face dus, fac practic degeaba, oamenii în jurul meu tușesc sau tot își șterg nasul...și sincer sa fiu MOR DE RUȘINE crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt mancaruri "populare" care la unele persoane produc gaze excesiv de multe.
Asemenea mancaruri sunt: fasolea, varza, cartofii.
Daca se fierb pe jumatate si se arunca apa, apoi se fierb in alta apa, gazele aproape dispar.
De asemenea, daca se pune putin bicarbonat in oala in timpul fierberii, si acesta reduce gazele.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar cat de des iti schimbi hainele?
Pentru ca, odata ce ai imbracat un lucru, mai ales daca ai transpiratie urat mirositoare, faci dus si schimbi automat lucrul respectiv, spalandu-l!
Deci, nu imbraci niciodata de 2ori acelasi lucru, fara sa-l fii spalat in prealabil.
Cat priveste mirosul urat de transpiratie al pielii si gazele din burta, sunt strans legate de o dieta deficitara care provoaca gaze si toxine, elimindu-se prin piele.
Tine o dieta sanatoasa, evitand sa manaci usturoi, ceapa si alte produse alimentare care iti provoaca acel inbalans in corp, producand gaze si miros neplacut.
Posibil ca si gurita sa-ti miroasa, iar ca sa aflii asta, tot ce trebuie sa faci este sa pui limba umeda pe dosul mainii si apoi sa mirosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand doctorul de familie, multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat