| Junseng a întrebat:

De vreo 2 săptămâni folosesc o apa de gura luata de la farmacie. Tot de vreo 2 săptămâni am remarcat niște pete maronii pe dinti în special lângă gingii și în spațiul interdentar. Petele se razuie de pe dinti dacă aplic putina mai multa forță. Se poate ca petele sa fi apărut din cauza apei de gura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Daca ti-a recomandat-o dentistul avand o problema spune-i sa iti dea altceva cu o concentratie mai mica de clorhexidina.
Plus nu fuma, nu manca jumatate de ora dupa ce ai folosit-o.
Daca ai folosit-o asa de capul tau fara sa iti fie recomandata de medic NU o mai folosi.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da se poate, poate este momentul sa renunti la acea apa de gura.
Daca te speli de 2-3 ori pe dinti, nu bei foarte cald, nu fumezi, nu bei cafea si mai mesteci cateo guma din cand in cand, practic nu vei mai avea nevoie de apa de gura.

| alina2k18 a răspuns:

Era apa de gura cu clorhexidina?

| Junseng explică (pentru alina2k18):

Da

| Junseng explică (pentru alina2k18):

Ok. Mulțumesc!

| alina2k18 a răspuns (pentru Junseng):

Daca ti-a recomandat-o dentistul avand o problema spune-i sa iti dea altceva cu o concentratie mai mica de clorhexidina.
Plus nu fuma, nu manca jumatate de ora dupa ce ai folosit-o.
Daca ai folosit-o asa de capul tau fara sa iti fie recomandata de medic NU o mai folosi.