| Alex1234123 a întrebat:

Salut

De vreo o luna cand merg la toaleta si fac treaba mare ma ustura putin la iesire si pe hartie sunt cateva picaturi de sange.
De vreo 4 zile doar ma ustura, nu mia este sange.

Ce poate fi si ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca ai o fisura anala; cauta sa mananci salate multe, alimente cu fibra multa, pentru ca astfel consistenta scaunelor sa fie moale; sa eviti condimentele ca piper, boia; pastreaza o igiena stricta a zonei.Mergi la medic proctolog pentru consult, posibil sa descopere hemeroizi. Numai bine.

| Alex1234123 explică (pentru Mihaela1964):

Cred ca fisura anala este, deoarece eu am acut probleme cu diaree nu cu constipatie si intr-adevar am avut o hartie nu tocmai moale.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pot fi mai multe cauze : hemoroizi interni sau externi, fisură anală, constipaţie, etc.

Cel mai indicat este un control la medicul de familie care îţi va da şi o Trimitere la medicul specialist ( sau investigaţii suplimentare ) dacă consideră necesar, precum şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| pietrean a răspuns:

Inainte de a merge la medic, poti folosi Hemorzon supozitoare si Hemozon unguent.Intr-adevar,ai fisuri anale.Pe viitor sa fii atent ce mananci(fara condimente),produse cu fibre(cereale,legume),sa fii atent sa nu te constipi,sa nu te icnesti cand faci treba mare, sa nu te stergi cu o hartie igienica aspra, sa te speli dupa, de fiecare data, cu apa calduta si sapun.Cred ca esti predispus la hemoroizi, dar, daca ai grija acum, nu vei avea probleme mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probabil este o fisura anala.
Evita pe cat posibil condimentele iuti.
Mergi la medic sa-ti dea un tratament potrivit.
Te pup!