| sTiCookie a întrebat:

Salut deci am facut un test (eu am astigmatism) si am vazut ca la distanta de 2 m nu vad linile orizontale big grin Am mai observat ca monitorul de la laptop 1280x1024 il vad patrat spre dreptunghi in picioare(ma refer la dreptunghi happy ), iar cu ochelari il vad dreptunghi culcatlaughingAsta inseamna ca eu vad mai "inalt'(verticala) si mai 'subtire'(orizontala)? sau wtf big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Pentru persoanele care sufera de astigmatism, toate obiectele - apropiate sau indepartate - apar distorsionate. Astigmatismul antreneaza o vedere incetosata, deformata, imprecisa, la toate distantele, insotita de alungirea liniilor verticale, orizontale sau oblice. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/astigmatism

2 răspunsuri:
| xALeXdXx a răspuns:

Si eu am astigamtism si nu mi se intampla asta [ eu vad dublu rareori si deseori in ceata...] amm u vezi ma inalt laughing)

| xALeXdXx a răspuns:

Subtire pardon.