| Marck94 a întrebat:

Deci am o problema cu tenul meu, nu stiu de ce e asa de uscat, mi-au aparut pete si am 22 de ani. Care poate fi cauza la baieti cu ten uscat si pete? Inainte aveam ten curat, stralucit, reusit. Tot tenul mi s-a uscat dupa o vreme cu 5-6 masti, toate prostiile, am urmat si tratament pentru acnee recomandat de dermatologul acum 3 ani. Nu stiu ce sa mai fac. Imi e rusine sa ies si in public cu asa fata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut.Cum adică ten uscat? Nu prea înțeleg.Da, partea cu petele nu e buna.In legătură cu ieșitul in public... știi? nu e vina ta că ai pățit asta.Asa s-a întâmplat și sper să îți revii cât de repede posibil.Cumpara o crema hidratanta, sau ceva care hidratează tenul, spala-te pe fata in fiecare dimineață și mai caută informații pe net, in romana și în engleză că să ai șanse să găsești mai multe lucruri folositoare.Succes.

| Lostlyric a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......nte-aveam/

Una dintre cauze poate fi amnezia. Cealalta cauza este faptul ca nu ai vointa si nu asculti sfaturile. O a treia cauza ar fi faptul ca dupa un tratament dermatologic este imperios necesar sa urmezi sfaturile complete de hidratare pentru ca toate tratamentele dermatologice ce contin acid salicilic sau retinoizi provoaca uscarea accelerata a tenului.

Răspuns utilizator avertizat
| Lostlyric a răspuns (pentru Marck94):

Ia sfatul fetei SareInOchi si urmeaza-l pas cu pas. Tenul nu se vindeca de la sine, glandele sebacee dupa un tratament anti-acneic nu mai elimina sebum in concentratii normale, chiar deloc (daca s-au folosit retinoizi). Trebuie sa intervii si sa faci ceva altfel, totul va deveni si mai inestetic in timp. Si pasii aceia trebuie urmati in fiecare zi! Ajuta-l, pentru ca teama nu il va vindeca, ci actiunea.