| numesiprenume0 a întrebat:

Din cauza masturbarii, la barbati pot aparea probleme de prostata? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din contra se reduce posibilitatea de a face cancer

| VasilicaPuscas a răspuns (pentru RAY):

De unde stii?

| RAY a răspuns (pentru VasilicaPuscas):

Nu pot da linkul ca nu vrea TPU

| milan9 a răspuns:

Trecand peste aspectul imoral (ce ar putea face obiectul altei categorii aici pe TPU) din punct de vedere metabolic, pierderile de minerale si in special de zinc conduc la foarte grave probleme de sanatate (inclusiv apararea anti-cancer are in primul rand de suferit). Daca pana si celor casatoriti nu li se recomanda mai mult de doua contacte sexuale pe saptamana, intelegi de aici fapul ca pana si din punct de vedere medical exista consecinte...

| Bula a răspuns (pentru milan9):

Din care "carte sfanta" ai citit asemenea "recomandari"? laughing
rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin e? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de e (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de aia mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

Dupa cum poti citi si singur, cantitatea de testosteron dintr-o e e infima. Mai mult testosteron te pisi decat e.

Nu exista dovezi ca aia ar influenta nivelul de testosteron din sange, pe termen mai lung.

Iar chestia cu zincul a fost scornita de un escroc medical, David Horrobin.

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu da-i inainte cu e, ca doar pentru asta te-ai nascut tu in mod special... sad
Frunza verde oboda, apa curge-n beci... Nu e vorba de doar de Ca. Este un intreg complex de minerale. Cu ceva timp in urma am citit fapul ca organismul barbatului isi revine in "deplinatatea fortelor" abia dupa 48 in urma actului cnsumat cu sotia sa.

Informatiile de mai sus le-am extras dintr-o conferinta a unui reputat specialist care a terminat medicina cu 9, 70. Dar daca tu esti mai destept si vrei sa-ti asumi toate inducerile in ero\are pe care le promovezi in randul celor care-ti preiau "incurajarile" pentru acest prost obicei, cine tepoate opri? sad

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Sau Asociatia Medicala Americana, Asociatia Psihiatrica Americana si Asociatia Psihologica Americana au innebunit in masa, sau acest "reputat specialist" habar n-are pe ce lume traieste. Din doua una, eu am parerea mea despre cine se-nsala. Pacat de diploma lui, d-acum incolo sa-si sufle mucii cu ea. Daca-i ceri sa-ti dea articolele indexate de MEDLINE in care scrie ce zice el o sa zica: mi le-a mancat pisica.

Ala e Sarsaila ala care trateaza cancerul doar cu fructe si legume? Dar da, cand nu mananci carne, oua si lactate trebuie sa fii foarte atent cu zincul. Si cu vitamina B12, a carei lipsa afecteaza creierul (plantele nu ofera B12). D-aia veganii care nu iau B12 ajung la psihiatrie. http://sciencebasedmedicine.org/......rs-quacks/

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Asociatia Medicala Americana? Aceea care este finantata de corporatii producatoare de alimente cancerigene precum Coca-Cola?

Poate nu stii ce jocuri de culise se fac in detrimnetul sanatatii consumatorului...
https://www.youtube.com/watch?v=qJaqvnlWGjE

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Dar bineinteles ca este mult mai comod sa bagi o placa de teoria conspiratiei decat sa citesti Popper, Quine, Kuhn si Feyerabend.

Si... "vitamina B17"? Serios? Daca inghiti destula "vitamina" d-asta destinatia e sapa si lopata. Pe tractul gastrointestinal produce cianura. D-asta a manca 30-40 samburi de caisa este o metoda de sinucidere. Din pricina acestei "vitamine".

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Pe asta il cautam de fapt... Acest material iti explica faptul ca si o cantitate de apa prea mare te face sa intri in cele "24 de vami" nu doar o cantitate mare de samburi...

Urmareste te rog acest material si iti garantez ca nu va fi o pierdere de timp. Vei avea ocazia sa vezi in virtutea caror interese, institutii de prestigiu din Statele Unite impiedica accesul la solutionarile facile ale bolilor. Vei vedea ca profiturile industriei farmaceutice rivalizeaza cu cele ale industriei petroliere (In timp ce prima este sustinuta prin manipualre si dezinformare la nivel inalt a doua e ustinuta prin razboaie pe sfere de influenta):

https://www.youtube.com/watch?v=69XUzw98paM
- Minciunile industriei farmaceutice

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Teorie paranoida a conspiratiei. Ai intrat pe mana escrocilor medicali si doar Dumnezeu te mai poate salva.

Compari apa cu cianura, foarte inteligent, n-am ce zice!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Documentarul recomandat arata cum acea substanta produsa de caisa sau migdala este absolut inofensiva pentru celule sanatoase, dar le ataca pe celecanceroase.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Da, da, asa fac si eu un documentar ca Isus Hristos era fiul unui sacal si-l pun pe YouTube.

| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Urmareste documentarul si vei vedea acolo observatiile clinice asupra efectelor pozitive...

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Efectele pozitive ale... cianurii? Ai fumat ceva ilegal?

| minrest a răspuns:

Mai degraba invers, eliminarea regulata a lichidului spermatic mentine prostata in buna stare.

| Ineys a răspuns:

Ai facut si acum regreti sau de ce deschizi atatea topicuri pe tema asta?

E normal, nu-ti mai fa griji, have fun. rolling on the floor

| GPA a răspuns:

N-apar și nici nu " dezvoltă ". Masturbarea are avantaje, precum : reducerea stresului, îmbunătățește calitatea lichidului seminal, bineînțeles și c-o alimentație pe măsură, te pregătește pentru actual sexual în sine pentru că poți învăța să stăpânești erecția, reduce riscul de diabet zaharat, reduce riscul de cancer de prostată, îmbunătățește imunitatea (prin reducerea nivelului de cortizon din sânge) și reduce tensiunea arterială, pe lângă asta te relaxează.

Argumente contra nu prea sunt, decât că masturbatul în exces îți poate provoca uneori o dereglare psihică dacă aș putea spune. Adică, preferi să te masturbezi mai mult, decât să ieși din casă sau să ieși la întâlniri ș.a.m.d. Creează impresia de anxietate, de dorința de autosatisfacere până la epuizare, îți poate provoca o incapacitate de reținere dacă într-adevăr devine un viciu, uiți mai repede ce-ai reținut anterior. De aceea este bine să faci pauze între masturbări, nu 10 pe zi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, stai linistit si mastur.beaza-te! Contactul sexual frecvent, mai ales cu mana ta dreapta, ajuta prostata sa functioneze corect. In plus, asa cum spunea dirigul meu de a saptea la dus, "o la.ba facuta cu temei e mai buna decat o mie de femei". Succes!

| Adi88 a răspuns:

Din contra ajuta. Daca te masturbezi normal si nu exagerat te ajuta chiar sa previi cancerul de prostata. Masturbarea are numai beneficii da facuta cu masura.

| SergiuAndrey95 a răspuns:

Consecințele acestui obicei:
Energia vitală este irosită. Practicarea unor obiceiuri ascunse distruge cu siguranţă forţele vitale ale organismului. Orice acţiune nenecesară, care afectează vitalitatea noastră va fi urmată de o slăbire corespunzătoare. Creierul celor tineri este atât de mult împovărat la o vârstă fragedă, încât există deficienţe şi epuizare care expun organismul îmbolnăvirilor de tot felul.

| doctorandus a răspuns (pentru SergiuAndrey95):

Vitalismul este o veche teorie științifică, infirmată, care explică procesele vitale prin prezența în organismele vii a unei așa-zise „forțe-vitale". Teoria a fost invalidată în 1828 de către Friedrich Wöhler, care a sintetizat ureea fără să folosească materiale biologice.

Susținerea vitalismului era că pentru sinteza substanțelor organice din substanțe anorganice este necesar un aport de „energie vitală", pe care ar fi deținut-o doar organismele vii.

Sursa: Wikipedia sau ora de chimie, dacă ai chiulit de acolo.

| SergiuAndrey95 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred niciun cuvânt din ce e pe wikipedia, dar fiecare cu părerea lui. De asta sunt tinerii din ce în ce mai distruși de la vârste fragede. Prin paracticarea acestor obiceiuri se degradează o persoană fizic, mintal și moral.

| doctorandus a răspuns (pentru SergiuAndrey95):

Asta e o profesoara universitara de sexologie:

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Dar bineinteles ca este mult mai comod sa bagi o placa de teoria conspiratiei decat sa citesti Popper, Quine, Kuhn si Feyerabend.

| doctorandus a răspuns (pentru SergiuAndrey95):

Si nu e doar Wikipedia, e vorba de istoria chimiei, ceva ce trebuia sa afli la liceu, la ora de chimie. Cam tot ce se invata la chimie organica este cladit pe esecul vitalismului, deci pe negarea ideii de energie vitala.