| Toni1p000 a întrebat:

Salut. Din vina herpesului care mi se face la ceva timp mi s-a înnegrit piele de lângă buze. Nu pot ajunge la dermatolog. Ce crema e buna pentru albire?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti in deșert? Mergi la dermatolog, el iti poate recomanda.

| relian a răspuns:

Nu cred ca sa inegrit de la ce spui tu ca iti apare. Pielea nu o albesti cu creme sau cu clor laughing.
Herpes daca ai des, nu ai spus cit de des, ar putea avea ceva cauze ce numai tu le poti afla, asta monitorinzind, ce maninci, ce bei, cum este temperatura unde stai, daca bei apa sau nu in timpul noptii, daca iti este sete si nu bei apa atunci si etc.

Cind patesti sa iti apara, gadeste si noteaza mai toate ce ai fac ut in acea zi. Monitorizind asa de mai multe ori, poti gasi un factor comun, apoi incerci sa eviti acel factor, ori sa faci ce trebuie ca el sa nu mai fie luat in calcul.
Stiu sigur ca herpesu apare daca iti este sete noapte in timop ce dormi si nu bei apa, te trezesti dar zici lasa stau aici ca, stiu si eu te simti bine.

De seamenea am vazut cand mergi pe afara iar temperatura este mai rece, deci vreme racoaroasa gen de primavara si bate vintu, apare iar herpes.
Am mai observat cand se consuma ceva fructe, un anume fruct la fel posibilitate mare de aparitie a acestui herpes.

Dermatologul nu stiu daca iti da ceva sa nu mai iti apara, nici nu sunt produse preventive pentru herpes, pentru albit, dai cu clor laughing poate poate cine stie, zic si eu, dar culoarea aia nu-i de la herpes, eu asa cred.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Mergi la medic; trebuie stabilit de ce revine periodic... Numai bine!