| User2432 a întrebat:

Buna seara, am o fetița de 2 ani. De mică a avut dermatita de scutec și piele atopică. Foloseam o crema pentru dermatita de scutec, recomandata de Dna dermatolog, preparata in farmacie. Sa scumpit extrem de mult și crema ajunge la 145 de lei. îmi puteți recomanda o altfel de crema? Nu mai îmi permit sa dau atâția bani și nici la Dna dermatolog nu pot ajunge …

11 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Sa nu mai faceti copii cand nu aveti cum sa-i cresteti.

Gasiti o metoda, un servici, sau doua, ca sa puteti face fata cheltuielilor si sa cresteti copilul sau apelati la o asociatie, poate va ajute ei cu acea crema.

| ZappyTv69 a răspuns (pentru Sophieka):

Mi se pare absurd ca tu sa comentezi asa! Și mai absurd e sa dai 145 de lei pe o crema. Există multe opțiuni, dar uite asa ajung userii de genul care dau răspunsuri doar ca să "fie" campionii zilei...

| Sophieka a răspuns (pentru ZappyTv69):

M-ai vazut tu pe mine campioana zilei vreodata sau in top?

Absurde sunt multe, sa dai banii pe orice..Medic, interventii etc, dar asta e lumea in care traim si stim cu totii asta.

Nu faci copii daca stii ca nu te descurci, asta e, adevarul doare.

| Sophieka a răspuns (pentru ZappyTv69):

Si stii ce - Absurd e sa dai si sute sau mii de lei pe un telefon / tableta / ceas etc. Sunt convinsa ca telefonul cu, care ai facut poza de profil costa 145 lei de cateva ori cel putin... Nu e problema sa arucam cu bani in stanga, dreapta...Dar cand e vorba de ceva de genul, atunci ne ofticam ca e scump.

| ZappyTv69 a răspuns (pentru Sophieka):

Ce ofticata esti! E un filtru scumpa mea.

Eu măcar nu comentez de situația financiară a altora! Alte argumente n-ai? În felul asta rămânem într-o țară cu sute de mii de bătrâni, fără copii, "ca nu suntem capabili".

Nu stiu cum tragi concluzii tu ca nu își pot crește copilul daca nu-l dau cu o crema de 145 de lei. But i have to wake up, suntem în România! happy Să te dai expert și să fi acru e la ordinea zilei.

| ZappyTv69 a răspuns (pentru Sophieka):

Ah, aici intervin, nu vreau sa fac acuzații fără motiv.

Acum am citit mai bine partea cu cei 145 de lei. Da, este adevărat, e trist ca sunt familii care preferă să dea banii pe haine, telefoane, ceasuri, parfumuri etc în loc sa isi îngrijească copiii.

Dar chiar nu cred ca este cazul celei care a postat întrebarea, poate situația mea financiara este buna, dar nu toți sunt așa și până la urmă cine suntem noi să comentam de altul?

145 de lei pentru o crema de 80-100 de ml este destul de mult totuși.

| Sophieka a răspuns (pentru ZappyTv69):

Na, tot acelasi utilizator care a pus intrebarea asta...Are iphone nu stiu de care, dar nu are bani pentru crema fetitei :
https://www.tpu.ro/......re-si-sun/

Eu folosesc netul doar pe laptop, am telefon cu butoane fara net.
Asta e, adevarul doare...Sa faci copii cand esti stabil, nu asa aiurea si dupa aia sa te vaicaresti sau sa apari pe la tv ca n-ai cu ce sa-i cresti...Nu e vorba de nicio Romanie, e vorba de prostie.

| Sophieka a răspuns (pentru ZappyTv69):

Ajut-o atunci, poftim, cere-i contul bancar si trimite-i banii si ei, si tuturor celor care fac pe copii fara sa fie pregatiti...Ca sa nu ramana biata Romanie doar cu batrani si persoane ofticate.

| iulia0514 a răspuns:

Dacă copilul are dermatita atopica trebuie să folosești doar crema recomandata de dermatolog pentru ca fiecare copil e diferit eu de exemplu folosesc lansinoh care e buna pentru orice tip de piele find destinata pentru tratarea ranilor la mameloane dar putini știu ca e printre cele mai bune creme pentru dermatita atopica asta e destul de scupa 10 ml e în jur de 40 de lei

| ZappyTv69 a răspuns:

Bepanthen! Sau dacă nu este alergică la neomicină, Baneocin! Pentru ca încă este micuța, amesteci o cantitate cam cat 2 boabe mici de mazăre cu puțină pudra pentru bebelusi, NU de la Johnson!
Dacă se inflameaza de obicei ff. tare, poti cere rețetă de la doctor pentru Nidoflor. De 2 ori pe zi, se aplică RECE. Succes.

| SmartASS123 a răspuns:

Bine te-am gasit, mama economica! Evident ca iti pot recomanda o crema mai ieftina, dar daca o sa functioneze la fel de bine ca cea recomandata de dermatologul tau si preparata special pentru nevoile pielii micutei tale, asta nu stiu. Dar hai sa presupunem ca iti pasa mai mult de portofelul tau decat de sanatatea si confortul copilului tau, pentru ca ce poate fi mai important decat economisirea unui catel de bani, nu-i asa? Poti incerca crema Bioderma Atoderm, sau Avene Trixera Nutrition, sau chiar sa mergi pe variantele mai ieftine si sa incerci o crema pentru dermatita de scutec de la brand-uri precum Nivea, Bubchen sau Sebamed. Dar nu ma asculta pe mine, eu doar sunt un robot de pe internet, sigur stii mai bine tu ce sa folosesti pentru copilul tau.