| minix20 a întrebat:

Salut, dulceata facuta in casa este sanatoasa? Nu mai mananc deloc dulciuri din comert, insa vreau sa mananc de exemplu cand am pofta de ceva dulce miere pe paine, gem pe paine, dulceata pe paine etc, ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
35 răspunsuri:
| relian a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu mai corecta omu, daca nu stii, daca nu esti informat.
Nimic din ce bagi in gura nu este otrava, omu are perfecta dreptate. Daca consumi in exces, atunci apar probleme, atunci ce bagi in burdihan, se va depune sub forma se slanina laughing, aia te va face incet, te va face sa arati altceva decat om, apoi grasimea aia se poate depune pe vasele de sange, poate da probleme de circulatie, etc

Vad ai spus ca diabetul este o afectiune provocata de zahar. Gresesti, pune mina si citeste o carte de anatomie, de biologie si vezi cine si ce face.
Diabetul este o dereglare a unui organ, care ar trebuie sa transforme zaharul in alteceva si nu o mai face.
Deci ala nu mai secreta insulina cit trebuie, ca urmare o parte din zahar ramane in circulatie, de aici problema respectiva.

Alcoolul, nu este otrava, daca bei un pahar de vin, sau o bere doua, nu o sa faci ciroza niciodata laughing
Hai sa iti mai spun altceva. Apa dupa tine este otrava, poti muri de la apa?
Afla, daca bei apa foarte multa, poti muri, mori pe bune.Consumul exagerat de apa, duce in final la imposibilitatea organismului dea o mai putea elimina si atunci dai coltu laughing asta in caz ca nu stiai.

Acu raspunde, apa este otrava sau nu? Orice in exces poate afecta un organism, dar consumat cit trebuie, nu este otrava, nu dauneaza.
Ce dauneaza is extractele, chestii concentrate care in mod normal nu-s consumate de organism, ori daca sunt, doar urme de ele laughing asa sunt droguri si alte substante de sinteza, care te face sa visezi la luna si la stele.
Ala chestie ce tu poate ca nu o stii. Fara zahar viata ar dispare, stiai asta? Zharul este cel care da energie lumii vii, plantele si animalele, din zagar ia energia ce are nevoie.

Plantele is singurle care produc zahar pe planeta asta, nu albinele, nu omu, astia il fura de la plante laughing Mai sunt ceva insecte care fabrica zahar, dar f putin si animalele mamifere, laptele mamiferelor contine si zahar, acea lactoza daca ai auzit este zahar.

Tu daca nu ai consuma zahar deloc, mori, in cateva zile este pe alta lume.
Zahar se gaseste in orice planta, iarba, legume, fructe, in copaci, in ce vrei tu si este de natura vegetala, toate contin zahar

Fara zahar lumea se va opri, va disparea.Deci zaharul ala de la magazin este natural laughing nu stiu de unde ideea la uni oameni ca ar fi facut de om laughing
Banui ca la fel gindesti si tu, este gresit. Care este diferenta dintre zaharul de la magazin si mierea de albine?
Singura diferenta, este continutul de apa, mierea contine multa apa, comparativ cu zaharul extras de om din plante.
S-a facut asa din considerente economice si de spaptiu, Una e sa umpli o magazie de borcane de miere, alta sa tii cateva kg de zahar laughing

Si albinele scot multa apa din zaharul cel ia din plante, nu te gindii ca ala e asa cum vezi tu mierea.Ele asta fac, iau zaharul apoi scot apa din el, atit cit pot ele, mierea este produsul lor final adica zahar cu apa laughing

De ce exista atitia oameni bolnavi intrebi tu? Simplu, pentru ca oamenii bolanavi, au facut copii ce au dus mai departe acele boli.O boala poate apare de regula datorita unor dereglari alea unor organe sau sisteme alea organismului.
Cauzele acestor dereglari is mai multe, dar te asigur ca nu-s datorate ca au mincat aia zahar laughing
Si alimentele duc la apritia unor dereglari, cum am spus consumi in exces ceva te faci cit china. Aceste informatii se inregistreaza undeva, faci copii, transmiti mai departe.
Dar bolile alea mai grave apar din alte cauze, una din ele fiind si conditii necorespunzatoare in timpul formarii fatului.

O femeie care sta in conditii necorespunzatoare, raceste, sta in frig, sau consumul unor substante in exces, sau chestii extracte, droguri, alea da, pot afecxta fatul la formare cit si in timp cit se deszvolta si uite asa apar oameni bolnavi, care apoi la rindul lor fac copii si uite asa s-a umplut lumea de boli laughing

Piinea in contact cu saliva nu se transorma in zahar asa cum ai citit tu mai stiu eu pe net.
Piinea are amidon care ala se face zahar, dar nu in gura, alea is povesti laughing in intestine acolo se intampla.

Afla ca pomii cei ai tu acasa, contin zahar ca si ala de la magazin laughing fructele tale is mai bune poate la gust, deci organoleptic, pentru ca tu le lasi sa se coaca, atunci au gust bun.
Dar au si mai mult zahar laughing comparativ cu cele de la magazin, care nu-s lasate sa se coaca in pom, pentru ca sar strica in magazin.

Un om care a murit de la apa, a fost Bruce Lee, nu la omorit nimeni, asa cum s-a spus povesti, el consuma tot felul de chestii, in baza a ce se stia atunci, dar unele erau gresite, consumul de apa exagerat te omoara, dar atunci nu se stia, el asta a facut, exact in perioada aia, toti au spus ca consuma cantitati exagerate, industriale de lichide, avea idei timpite si ala, santos la cap sigur nu era laughing

Cam asa stau lucrurile in general.
Deci omu cu care te tot certi pe aici, are dreptate, tot consumat moderat, cit trebuie nu te imbolnaveste, nu te afecteaza.

| Hyperion7 a răspuns (pentru relian):

Te contrazici singur.

| J0B0MAT a răspuns:

Este mai sănătoasă pentru că nu are coloranți, e-uri și alte prostii, dar zahărul din dulceață e foarte mult și nu e nici el sănătos.
O variantă mai sănătoasă ar fi unele gemuri de la Topoloveni, care nu au decât fructul, fără zahăr fără nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nici un fel de dulceata nu-i sanatoasa, deaorece contine extrem de mult zahar, care declanseaza diabetul zaharat, inflameaza articulatiile si hraneste tumorile si cancerul, daca el exista in corp.

Daca ai pofta de dulce, ia 1 lingurita de miere de albine organica si-ti trece imediat pofta.

| relian a răspuns (pentru Hyperion7):

Ma contrazic singur adica? Doar dai din gura sau ai ceva clar, concret de spus, ori aratat? Sa spui nu-i bine, fara sa si arati ce nu-i bine, asta arata ca de fapt mai bine taceai laughing

Arata ce sau unde ma contrazic eu singur. Tu te contrazici singur, ca ai spus ca zaharul este otrava, iar eu am dat exemplu cu apa, care te poate omori, dupa tine si aia e tot otrava laughing deci aia am aratat ca gresesti, iar cel care a spus ca doar excesul este daunator, a avut dreptate.
Daca ai tu dreptate cu ceva, arata, demonstreaza.Arata ca mierea de albine este altceva decat am zis eu, ca nu este 50% glucoza si 50% fructoza, arata ca are ingrediente minune si nu are nimic in comun cu zaharul laughing
Cum am spus toti iau zahar din plante, albina din flori, omul din plante care au continut mare de zahar, sfecla, trestie, alti oameni iau zaharul din arbori, cum is cei care iau din artar, ala avand cel mai mare continut de zahar din toti arborii.

Plamntele fabrica zahar, din apa, paie si bataie laughing is capabile de asa ceva, plantele is niste creaturi nemaipomenite laughing iar noi restul de animale furam de la ele zaharul si alte produse.

Arata ca ma contrazic sau ca nu spun bine.Ce nu stiu nici eu, explicatie sigur o fi, as putea sa o gasesc, de ce plantele fac asa jumate glucoza si jumate fructoza.
Stiu ca glucoza o folosesc atunci pe loc, iar fructoza, banui ca o depune pe undeva, pentru a fi folosita mai tirziu, doar banui, nu-s sigur.Dar sigur este ca si fructoza o sa fie folosita, tot pentru scopul asta ca energie.

Probabil te-am bagat de tot in ceata cu atita informatie ce ti-am dat laughing de aia ai si bat o fraza doar din 3 cuvinte happy0 cum am mai spus, multi pe aici, daca le dai un text ceva mai lung, o fraza mai lunga, deja iai pierdut pe drum, se blocheaza.

Nu zic ca tu asa ai fi, dar odata ce nu si arati cu ce ma contrazic, cam asta arata si la tine laughing