| minix20 a întrebat:

Salut, nu prea mai mananc asa dulciuri din comert pentru ca am ajuns in punctul ca-s foarte nesanatoase, dar biscuitii petit beure + dulceata facuta in casa este sanatoasa, adica dauneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai zis ca numai maninci dulciuri din comert ca dauneaza, si acei biscuiti dauneaza ca au aditivi alimentari E uri la greu, numai prajiturile facute in casa nu dauneaza ca sunt fara adaosuri de chimicale. In rest tot ce gasesti pe raft in supermarketuri au aditivi alimentari daunatori Eu rile fac cancer

| Violleta2022 a răspuns:

Atat biscuitii cat si dulceata sunt tot dulciuri si tot nesanatoase sunt, fiindca tot la fel de usor iti pot produce diabet, ca si prajiturile din oras.

Manacarea sanatoasa NU contine zahar si nici dulciuri, adica fara biscuiti, gemuri si dulciuri de casa sau de cumparat, fiindca dauneaza grav sanatatii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Biscuiții din comerț numai sănătoși nu sunt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea mai mananc. Mănânci sau nu prea?
Biscuiți = fâină+ zahăr. Dulceața făcută = fructe ( care conțin fructoză, care este tot un zahăr)+ zahăr. Sunt acestea tot dulciuri, sau nu prea?

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Dulceață de casă, este sănătoasă atât timp cât nu se face abuz de zahăr, se folosesc fructe sănătoase de țară. Iar, referitor la biscuiți, există în comerț la pungă sau vrac, biscuiți populari, mult mai sănătoși și cu un conținut scăzut de zahăr. Înlocuiți biscuiții petit beure, cu cei populari. Și, căutați "magiun de Topoloveni", care nu are zahăr adăugat.

| Dannnnii a răspuns:

Depinde de cantitate, daca consumi 2kg de biscuiti pe zi e grav, la fel cu dulceata. Incearca sa limitezi consumul si sa schimbi pe biscutii integrali daca vrei ceva mai "sanatos" fibrele mai ajuta cu zaharul.