| StrongHeart a întrebat:

Este adevarat ca de la loviturile de la cap(in special la bataie ma refer) poti sa ai traume cu efect intarziat? Gen acum iti iei un pumn in cap foarte tare si peste 5-10 ani ai probleme psihice grave.Merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Da, se poate. Si la barbati nu numai la cap, ci si in alte zone.

| Donsavas a răspuns:

Poti ramane cu traume fizice si psihice dar astea sunt evidente in urma lovirii, imediat sau in acea perioada incep urmările, Nu apar din senin peste ani.
În schimb, ar putea fi vindecate cu timpul.

| StrongHeart explică (pentru Donsavas):

Are sens ce zici tu,dar nu sunt convins.
okey,uite de ce.
Incerc sa fac inteleg lucrurile intr-un mod cat mai realist,povestea asta nu e pentru atentie sau ceva,ci doar pentru a intelege unele chestii.
Cand eram mai mic,mama imi spunea mereu sa ma feresc de loviturile la cap,ca sunt letale(logic) si ca de la o lovitura pe care poate n-o simti asa rau atunci, mai tarziu poate sa se declanseze o reactie, chiar peste ani.
Cred ca am mai auzit asta la mai multe persoane de-a lungul timpului.
Eram curios deoarece, desi m-am lovit si batut de multe ori, o singura data imi amintesc cand aveam 12-13 ani ca am fost lovit tare de mai multe ori in ureche cu pumnii de un adult in toata firea(40 ani,mai capabil fizic ca mine) si in stomac.
Imi amintesc ca atunci mi-a fost destul de rau,si m-a marcat, nu pot sa mint.
Dar acum sunt eu adult si desi am trecut peste si nu simt efectele alea, ma intreb daca chestiile de genul asta(loviturile la cap in special) sunt cauza altor probleme din trecut(si psihice).
Ca un reminder, sunt bine acum, pot sa privesc obiectiv si ma consider sanatos atat psihic cat si fizic.

| Panamax a răspuns:

Este posibil si invers.Adica sa ai deja probleme psihice si sa-ti iei un pumn in cap.

| StrongHeart explică (pentru Panamax):

Este posibil, dar nu despre asta vorbeam aici.Adica nu este cazul

| Panamax a răspuns (pentru StrongHeart):

In momentul in care stii sa te lupti, o sa tragi la bataie ca musca la rahat.
Si o sa-ti iei destui pumni in cap pe principiul orice nas isi are nasul.Si cu simtul umorului pe care nu-l ai, o sa iei dublu.

| StrongHeart explică (pentru Panamax):

Ok,prietene de unde stii ca nu am simtul umorului? Mi-am luat destui pumni la viata mea si probabil o sa imi mai iau.Normal ca orice nas isi are nasul, asta e viata.Care-i concluzia ta?

| Panamax a răspuns (pentru StrongHeart):

Atunci esti deprimat.

| StrongHeart explică (pentru Panamax):

Eu te-am intrebat de unde ai dedus tu asta.

| Panamax a răspuns (pentru StrongHeart):

Ti-am citit cateva postari.
Multumit?

| StrongHeart explică (pentru Panamax):

Asa judeci toti oamenii dupa niste postari pe TPU?
Foarte tare, mai mult decat multumit!

| Panamax a răspuns (pentru StrongHeart):

Am nevoie doar de o fraza, dar la tine am fost curios de altceva.Esti si putin retardat.

| ngllllll a răspuns:

Psihice nu, dar poti avea ceva la creier, memorie. Este o diferenta. Cum te pastrezi, asa te ai. Evita loviturile in cap, boxul, lupte. Am întâlnit oameni care au facut box. Cam nasol cu memoria si mintea la ei, de la atatea lovituri in cap.

| StrongHeart explică (pentru ngllllll):

Eu cred ca depinde mult si contextul.
Boxul, luptele nu sunt un lucru rau. Poti invata sa te aperi.
Normal ca fara pregatire fizica, o sa iesi mai zvarcolit dintr-o bataie decat un om care e pregatit si stie sa se apere.Dar ai dreptate cu memoria si sunt si cazuri cum ai zis tu de exemplu Mohammed Ali care era cel mai tare boxer si la batranete a facut Parkinsons.

| ngllllll a răspuns (pentru StrongHeart):

Atentie la cap. Acolo se da cel mai des, nu? Mai ales in box. Ca si eficienta, cred ca judo e cel mai bun pentru auto aparare. Mi s-a parut foarte natural. Juudoo = calea grea in Japoneza. Un profesionist in judo bate lejer orice boxeor sau alte arte martiale. Aici se merge pe forta masiva cu tot corpul. Chuck Norris... Si bancurile cu el

| Girl228899 a răspuns:

In urma şocului, în creierul tău pot apărea mici hemoragii. Depinde de puterea şi de impactul loviturii respective. Daca te-a lovit destul de rau, ar fi bine sa faci un consult neurologic si un CT doar ca sa te asiguri ca totul e ok.