| IngerasulMicut a întrebat:

Este posibil sa am OCD? Dacă pun mana pe o banca și nu ating și cu doua degete banca îmi vine sa ating iar banca doar ca să ating cu tot cu cele doua degete. Vreau sa menționez ca eu nu am anxietate și celelalte simptome gen sa fac chestii ca verificatul de mai multe ori dacă am închis canta sau spălatul repetativ pe maini. E OCD sau e doar un tic nervos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar tic, in ziua de azi "a fi bolnav psihic" e cool. Multi au ticuri, (si eu)prin auto-controlare poti renunta la ele

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Esti bolnav sau ai OCD doar atunci cand ajunge sa te deranjeze aceste ticuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

OCD este boală atunci când acest comportament îți sabotează viața, când ritualuri compulsive nu te lasă să trăiești, când îți consumă tot timpul și energia.

| Donsavas a răspuns:

Ticuri nervoase.

| MPersephone a răspuns:

Tic nervos.
Nu ai vrea sa ai OCD sau alta boala mintala, crede-ma.