| zharmas a întrebat:

Salut, eu am 14 ani si 116 kg, am avut 130 kg dar am reusit sa slabesc mancand 1500 kcal si mergand intre 7 km - 10 km pe zi. Acum 4 zile am zis sa ma apuc de cardio (alergare) si am alergat cam 15 minute si am mers dupa 87 minute mers. Si am spus sa alerg in fiecare zi pana o sa pot sa alerg mult. Asa ca am si eu o intrebare, 1500 kcal sunt suficiente? Cateodata mananc 1000-1200 pentru ca mna de cand mananc sanatos mananc si mai putin. Si nici apetitul nu il mai am asa mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Este ok atata timp cat ai energie suficienta pentru a parcurge o zi intreaga fara probleme si atata timp cat nu simti nevoia de mai mult.

Nu uita ca mananci ca sa traiesti si nu invers. Deci atata timp cat nu ai probleme gen ( ameteli, dureri de cap, etc ) nu vad unde ar fi problema cu 1500 de calorii pe zi.

Acum depinde si ce sunt acele calorii... daca faci 1000 din 2 batoane de ciocolata si restul 500 sunt mancare, nu-i ok, e clar.

Dar cum tu ai slabit si faci asta in continuare banuiesc ca ai o alimentatie echilibrata si corecta, deci nu vad unde-i problema.

Continua tot asa. Totusi, daca vrei sa grabesti procesu asta de slabire, un nutritionist te ajuta foarte mult, dar costa si bani, desigur.

Incearca si alte exercitii pe care le poti face acasa, gen genuflexiuni, flotari, abdomene, etc pe langa alergat.

| zharmas explică (pentru Ineys):

Frate nu mai mananc nici dulciuri nici sucuri nu mai beau nici fast food mananc mancare in cele 1500 kcal adica azi am mancat cereale cu lapte 500 kcal dupa piept de pui fript cu 3 feli de paine sa zicem 600 kcal si mai pe seara adica pe la 9:30 ca eu ma scol tarziu gen la 1. am mancat 300 g orez fara paine fara carne. sa zicem 200 kcal. adica 1300 kcal si ma simt super mna.

| Ineys a răspuns (pentru zharmas):

Atunci nu ai nici o problema. Totusi eu as scoate de tot painea din alimentatie. Dar daca simti ca nu poti manca fara mine nu te forta sa faci asta.

7 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Https://vimeo.com/215447937
chiar crezi ca, gagica asta care e top model international si Victoria Secret angel consuma 15 calorii pe zi si dupa aia arata asa de bine?!?

te sfatuiesc sa cauti o aplicatie de gen Samsung Health si sa ii spui cate kcal mananci pe zi si resp. aplicatie o sa iti spuna daca faci destul sport

| ChristianKalman a răspuns:

Saluuuuut! Frate, nu alerga. Mergi, dar nu alerga. Pui prea multă presiune pe gleznele și genunchii tăi. Mai bine te apuci de înot, nu îți suprasolitică organismul.

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Fără carne grasă fără dulciuri mănâncă legume fructe carne de pui vita pește și continuă cu sportul

| Alex955 a răspuns:

Eu îți spun din experienta am 21 de ani și tot am urcat și scăzut în greutate acum am 95kg am avut 109 am avut și 85 și 120, cel mai eficient gen 80%conteaza ce mănânci degrabă faci sport și restul dacă mănânci pizza sau ciocolata, dacă reușești sa te abti e super și seara dacă simți nevoia de mâncare baga cardio e cel mai eficient îți sare pofta de mâncare, și cel mai important nu te lasă motiveazate continuu, dacă renunti dai cu picioru la tot ce ai făcut pana acum dacă continui o sa ajungi la 90 80 sau cât vrei și eventual o sa arati bine, succes și nu uita motivația e și vointa?

| Ionutfab a răspuns:

La varsta ta nu ar trebui sa te gandesti la numarul de calorii. Pur si simplu renunti DEFINITIV si DIN ACEST MOMENT la dulciuri, sucuri, chipsuri si mancare preparata prin prajire in ulei (totul la cupator sau grill). incerci sa mananci pana la ora 8, in cazul in care adormi mai tarziu, mananci o banana cand te ia foamea si gata. Sper ca te-am putut ajuta si spor la treaba.