| Gogoasa24 a întrebat:

Salut, eu am otita medie si tot am un bazait in ureche si le simt infundate + ca aud prost, maine termin tratamentul dar ma simt la fel ce sa fac? Am fost la medic si nu mi-a trecut o sa imi treaca vreodata? Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Nici o problema de sanatate nu se vindeca instant.
De asemenea organismul nu se vindeca doar cu medicamente. Trebuie sa-l ajuti si tu prin alimentatie sanatoasa, prin miscare in fiecare zi (exercitii fizice dimineata), prin consum de apa zilnic, prin odihna suficienta si la timp.
De asemenea trebuie sa reduci dulciurile drastic, deoarece zaharul slabeste sistemul imunitar.
Deci daca nu ajuti si tu corpul, medicamentele nu fac mare lucru. Ba chiar iti afecteaza stomacul si ficatul in zadar, fara ca sa produca sanatate urechii.
Trebuie deci sa depui efort si sa ajuti corpul sa se faca bine, pentru ca singur nu poate.
Consuma usturoi, ceapa, lamaie, varza, ridichi si afine. Usturoiul si ceapa nu le consumi pe amandoua la aceeasi masa, ci fiecare la mese diferite.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Naspa atunci, ala e medic de familie sau ce medic e, adica nu de famile e vraci voiam sa intreb la care ai fost? Daca ai urechile infundate atunci ori in partea asta dinspre exterior ai ceva acolo infundate cu ceva, asta o vede orice vraci din asta cat de slab ar fi el laughing ori daca e curat aici la urechea externa atunci ai infectie dincolo de tipman, pe canalu ala ce duce la nas la gura.In cazu asta trebuie sa iti dea ceva antibiotice, in partea de dincolo de timpan nu poate umbla nimeni, asa ca se prescriu antibiotice.Normal ar fi trebuie sa isi dea drumu daca era infectie si ai luat ceva antibiotice.Dar trebuie sa stie medicu exact ce ai. Daca te tii de nas si sufli, intelegi ce spun? Deci daca te tii de nas si sufli urechile se desfunda macar asa pe moment? Daca se intampla asa atunci ai ceva dincolo de timpan. ceva restrictioneaza canalu ala si astfel se creeaza presiune ducand la senzatia de infundat. Timpanu este o membrana f subtire si la presiuni mari sar duce de suflet sar rupe, astfel ca natura a facut o usa deschisa pe partea ailanta de tipan astfel incat presiunea sa iasa pe acolo spre nas.In sf sa lasam anatomia, am spus asa ca sa ai idee ce vorbesc.

| Gogoasa24 explică (pentru relian):

La policlinica am dat bani pentru consultatie

| Lucian2473 a răspuns:

Mai mergi odata la ORL-ist. Poate ai nevoie de spalaturi in urechi. Cat timp a fost bolnava, urechea a ``curs```, poate ai dopuri din ceara.

| Gogoasa24 explică (pentru Lucian2473):

Am fost si mi-a dat medicamente da inca nu mi-a trecut si maine e ultima zi cand trebuie sa iau medicamente

| Lucian2473 a răspuns (pentru Gogoasa24):

S-a uitat din nou i ureche. E curata? Daca stii ca nu s-a uitat e posibil sa ai dopuri. Nu stiu ce sa spun, nu sunt medic iar dupa cum am citit, in acest site sfaturile de natura medicala au valoare doar orientativa.

| Gogoasa24 explică:

Precizez ca mai si fumez