| Qmls12 a întrebat:

Salut, eu fumez, dar fumez cam o tigara, doua sambata sau duminica, nu mai mult, si trebuie sa fac niste analize de sange, se vede la analize ca fumez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DjSheepyOfficial a răspuns:

Fumatul nu modifica analizele de sange, dar din pacate dupa mai multi ani de fumat vor incepe sa apara simptome neplacute, nu exista fumator cronic care sa nu aiba nici o manifestare.mai mult, la anumite persoane, fumatul favorizeaza aparitia cancerului pulmonar (pe langa alte boli favorizate, care nu sunt deloc de neglijat). sunt constient ca scriind aici cateva randuri nu voi convinge pe nimeni sa se lase de fumat, dar totusi trebuiesc spuse aceste lucruri, deoarece bolile favorizate de fumat sunt ingrozitoare. (mai pe romaneste nu )

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu are cum sa se observe.
Atata timp cat fumezi cu masura nu are ce sa ti se intample si nici sa te afecteze mult. E indicat sa nu fumezi de loc dar daca fumezi doar 2-3 pe saptamana nu o sa ai nimic.

| Qmls12 explică (pentru OnuOnulică):

Ai dreptate, multumesc pentru sfat!

| Daniela_Oana_1991 a răspuns:

Ce destepti sunteti! Nicotina se vede si in sange depinde doar de intervalul de timp in care nu fumezi si nu stiu exact cat timp ramane nicotina in sange!