| sopranaCadaverica a întrebat:

Eu sunt o persoana sedentara, maxim 30 de minute pe zi apuc sa ma plimb - si asta intr-un ritm nu prea alert. Am destule kilograme in plus, dar de astazi am hotarat sa tin un regim. Alaltaieri, pe cand faceam incalzirea corpului, una normala inainte de sport - am incercat sa ma solicit in asa fel incat sa nu apara dureroasa febra musculara. Si a aparut, desi nu am facut mare lucru pentru incalzire. Acum mi-e teama sa intru in exercitii fizice serioase, pentru ca odata am avut un episod la fel - desi facusem incalzirea si exercitiile corect, a doua zi abia ma puteam ridica din pat de durere musculara - simteam cum se intind sub piele, erau foarte tensionati... Si nu ma puteam misca nici cat pentru o plimbare. Imi trecuse abia dupa 3 saptamani. De ce se intampla asta daca totusi am facut incalzire, trecerea fiind moderata, de la sedentar, la un om care se misca ceva mai mult? Suna prostesc, dar mi-e si teama sa ma apuc iar de sport, pentru ca durerile pe care le-avusesem in acel episod au fost extrem de mari chiar si cand nu ma miscam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Febra musculara apare daca nu este obisnuit organismul cu efortul fizic la care este expus.
Incalzirea corecta este de la aproape 0 efort pana la nivelul de efort asteptat la gimnastica de urma. Intre ele se tine o pauza cu miscari de relaxare a muschilor, iar dupa gimnastica relaxarea se repeta.
Eforturile se maresc treptat, cu fiecare ocazie cate putin mai mult de cat este obositor. Astfel, treptat, corpul se obisnuieste cu miscarea si dispare febra musculara.
Daca faceai antrenamentele cu un antrenor cu pregatire, atunci nu aveai probleme, te invata el si nu pe TPU...

| TheCritic a răspuns:

Febra musculara e normala si trece tot cu efort fizic. Nu inseamna sa fortezi ci sa mergi dupa o zi cu exercitii fizice intense. De asemenea, febra musculara indica faptul ca ai lucrat. Numai bine!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asa e, la 55 de ani e mai greu sa incepi sporturi.