| YellowGuy a întrebat:

Exercitiile fizice imi opresc cresterea? Am 1, 65 si cam de o luna m-am apucat serios de sport. Fac flotari, genoflexiuni, abdomene si tractiuni. Vreau sa mentionez ca am 15 ani.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| katala a răspuns:

Dimpotriva! Astfel de exercitii te ajuta sa te dezvolti normal. Sa nu lucrezi cu greutati prea mari, atunci iti va fi afectata cresterea, dar flotarile si ce mai faci tu sunt excelente. Spor la treaba!

4 răspunsuri:
| anda_1885 a răspuns:

Nu am auzit in viata mea de asa ceva. Sportul te ajuta sa ia o dezvoltare sanatoasa si armonioasa. Si exista unele sporturi ( inot, volei, baschet, hambal) care din potriva, favorizeaza cresterea in inaltime.
Si katala are dreptate. Daca lucrezi cu haltere sau altfel de greutati te pot opri din crestere.

| YellowGuy explică:

Am auzit ca genoflexiunile nu favorizeaza cresterea. E adevarat? Si nu lucrez cu greutati.

| katala a răspuns:

Despre genuflexiuni : fals!

| mihaibrasov a răspuns:

Opresc cresterea in inaltime, pentru ca tu concentrezi corpul pentru cresterea masei musculare. Sportul e bun, dar depinde care.