| Dublu0 a întrebat:

As vrea sa ma apuc cat de curand de cateva exercitii fizice ( flotari, tractiuni, genoflexiuni, abdomene, gantere). Am 1.60 m si 49 kg si 16 ani. Multe persoane mi-au spus sa nu fac prostia asta daca vreau sa mai cresc. Mentionez ca exercitiile o sa le fac acasa, si relativ doar pentru a ma mentine in forma. Eu stiam ca daca faci sala excesiv nu o sa te mai dezvolti. Ma ajuta cineva cu vreo parere?
Multumesc!

10 răspunsuri:
| CrazyPittica a răspuns:

Heeiii!
Sportul este foarte bun pentru sănătate, menține stare de bine, îți dezvoltă musculatura dacă nu îl practici în exces!
Important e să nu exagerezi, o oră/zi cu pauză în weekend și câteva secunde între exerciții e ok! Ia-o ușor și vei avea rezultate

| Dublu0 explică (pentru CrazyPittica):

O sa fac chiar pauza de 2 minute intre serii. Multumesc!

| CrazyPittica a răspuns:

Cu multă plăcere! Și eu fac exerciții destule,flotări,genoflexiuni,abdomene,o să îmi iau și gantere, mă simt excelent atâta timp cât nu fac prostește, mult și prost. Prefer încet, corect, să simt mușhii lucrând.
Spor!

| Dublu0 explică (pentru CrazyPittica):

Eu am deja gantere. Genoflexiuni nu prea fac deoarece atunci cand faceam, faceam 20 pe serie ( si vreo 5 serii ). si aveam niste amici care faceau 400 deodata. si ma simteam aiurea. laughing dar poate e cum ai spsu tu, mult si prost. Eu faceam genoflexiunile corecte.

| CrazyPittica a răspuns:

Ia-o treptat, crește numărul de repetări treptat, altfel faci febră musculară și nu e foarte ok, deși tot cu sport trece și aia, dar te miști mult mai greu cu febră și nu are rost să te forțezi degeaba.

| Dublu0 explică (pentru CrazyPittica):

Nu am probleme cu febra, pentru ca mereu cand am putin timp liber, ies la fotbal si nu mai am probleme.

| CrazyPittica a răspuns:

Bun,genial,eu am avut și febră, întinderi musculare... Poți crește numărul de repetări la ceva timp, iar în weekend să faci altceva, gimnastica luni-vineri, ca să aibă timp și de relaxare musculatura

| Alex5620 a răspuns:

Daca vrei sa te mai inalti fa cros, adica sa alergi zilnic vreo 30 de minute.

| AlexGabbay a răspuns:

O mare prostie, eu m-am apucat la 14 ani si m-am inaltat peste 5 cm in 2 ani. Daca vrei sa te mentii e destul de ok, dar daca vrei sa pui nu e asa usor, asa credeam si eu ca(,) cu putin tras de fiare aia e, de abia dupa un an am ajuns sa fac totul corect. Daca vrei mai multe detalii asculta-l pe tipul asta https://www.youtube.com/channel/UCWtLEf-hE_MHpjFpv6Xg_0A,ai acolo tot ce vrei sa stii

| AlexGabbay a răspuns (pentru AlexGabbay):

P.s.: Uneste https-ul de link ca sa mearga