| kayrux1 a întrebat:

Exista tigari cu putin monoxid de carbon,nicotina si gudron?(cele mai mici cantitati)
Daca puteti sa imi spuneti: exista tigari electronice fara gudron,nicotina si monoxid de carbon? Fara raspunsuri de genul:ca nu sunt bune etc.
Funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Monoxidul de carbon se produce in caz de ardere incompleta.
Gudronul este amestecul cu lichide ai resturilor solide, ramase dupa ardere.
Exista tigari cu diferite tipuri de filtre impotriva celor de mai sus, cu mai multa sau mai putina eficacitate.

Tigarile electronice se bazeaza pe evaporarea glicerinei (lichidul de baza). Pentru efecte, glicerina se amesteca cu diferite substante ce dau gust, precum si cu doze mici de nicotina. Deoarece nu are ardere efectiva, tigara electronica nu produce monoxid de carbon, dar nici gudron.

| GdX a răspuns:

Nu. Monixidul de carbon apare in urma arderilor. Si decat sa bagi chimicalele alea electronice, mai bine bagi una normala.

| CuriousStuff a răspuns:

Pe scurt, nu... Orice arde produce monoxid de carbon. Tigari fara nicotina, cred ca ar fi si mai daunatoare daca ar exista, nici de gudron nu scapi in tigari.
Compozitia tigarilor electronice inca nu e pe deplin stiuta... Nici efectele pe termen lung, asa ca pot sa contina orice.