| andyss06 a întrebat:

Ajutor! Am rupt din greseala o alunita si nu stiu ce sa fac acum, chiar se transforma in cancer de piele asa cum se spune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-ti poate spune nimeni, fiindca nu avem cum sa vedem in viitor, daca se transforma sau nu in cancer.

| ioana748 a răspuns:

Cum ti a spus si dr Mihailovici nu trebuie sa ne gândim la cancer la fiecare buba sparta.
Nu se intampla nimic. Cancerul nu are drum pe strada ta.
Toate cele bune,

| Cipi1212 a răspuns:

Sper că nu. Poți să ungi locul respectiv cu propolis.

| DrMihailoviciS a răspuns:

Stai calm. Ia și igienizează rana cu săpun, ca să eviți vreo infecție. Dacă sângerezi, aplica tensiune pe rana cu ceva steril. Apoi, dezinfectează rana cu apa oxigenata sau iod daca ai. Și acum pune un plasture!
Acum trebuie sa fi atent la niste chestii... Vezi daca apare puroi, dacă sângerezi excesiv, dacă se umfla zona, dacă se înroșește sau își schimbă culoarea... Dacă ți se întâmplă așa ceva, fuguța la un consult!
Și ruperea unei alunițe nu va cauza niciodată cancer de piele, melanom sau CBC...
Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!
DrMihailoviciS