| Stelianu729 a întrebat:

Salut, fac in noiembrie 19 ani si sunt la o varsta normala in care imi creste maseaua de minte, imi creste sigur cea din partea dreapta jos, probabil si cea de sus dar nu simt absolut nimic la ea

prezint toate simptomele:
-durere la atingere
-durere/presiune la cap
-durere/presiune la ureche
-greutate la deschiderea totală a gurii

însă mă intreb, dacă mă doare măseaua de jos, e normal să simt și o durere, de fapt nu o durere, dar mi-e greu să inghit saliva (mancarea/apa e mai usor) sau e doar o iluzie pe care mi o creeaza maseaua?

Si mai intreb dacă este voie să fac mișcare in tot acest timp.

De exemplu daca pot merge la un fotbal cu baietii, ma gandesc ca poate aerul curat ajuta, dar totodata, efortul poate sa mi dea dificultați?

FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mmn a răspuns:

E normal..maseaua de minte da dureri mari cand erupe. Poate da dureri pana in gat, ureche, tampla. Are pusee de eruptie si atunci te doare, ai grija mereu sa cureti bine acolo daca a iesit un pic, sa clatesti cu apa de gura. Cand criza a mai trecut si poti manca pe partea aia, ia si mananca morcovi, castraveti chestii mai tari ca sa o ajuti sa iasa mai repede si sa treaca durerile mai repede.

1 răspuns: