| SagaKZX a întrebat:

Fac sala de aproximativ 9 luni si pentru ca nu am luat in masa decat vreo 3 kg m-am hotarat sa iau niste proteine cu multi carbohidrati la recomandarea unui antrenor.Am luat Pro Mass de la Pro Nutrition.Contine pe suta de grame 77g de carbohidrati 14g proteine si restul vitamine si (mi se pare) cretina.Intrebarea mea estetongueot afecta aceste suplimente ficatul sau pot avea efecte secundare serioase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| silviu08 a răspuns:

Eu zic ca 3 kg in 9 luni e destul de bine. Altii nu pot adauga 3 kg intr-un an de antrenament.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce inaltime/greutate ai?

Mi se pare un produs destul de slab, doar 14 grame de proteine / portie si oricum pronutrition nu e o firma prea stralucita

| SagaKZX explică (pentru Cosmin86):

1.84 si in jur de 56 de kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SagaKZX):

Esti foarte slab, fa asa :

- mareste nr de mese pe zi la 4-5 chiar 6 ( o necesitate pentru ectomorfi )
- schimba produsul ala cu GFX-8 ( daca vrei pronutrition ) sau dymatize super mass gainer ( pe www.megaproteine.ro -> daca vrei ceva ca lumea )

Sper ca te antrenezi corect.

| Empathizer a răspuns:

Ratia zilnica recomandata de proteine este de aproximativ 1, 2 g/kg corp/zi. Alimentatia obisnuita acopera aceasta ratie.

Daca consumi o cantitate excesiva de proteine, suprasoliciti rinichii, care sunt nevoiti sa faca un efort suplimentar pentru eliminarea metabolitilor proteici, cu consum suplimentar de resurse, cum ar fi calciul din oase. Astfel risti sa faci una sau mai multe din urmatoarele boli: osteoporoza, litiaza urica (pietre la rinichi), guta (care poate duce in timp la insuficienta renala), unele cancere (in special cancer de colon si cancer la rinichi). Crezi ca merita sa-ti scurtezi viata pentru a obtine cateva grame de muschi in plus?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

"Alimentatia obisnuita acopera aceasta ratie. ", serios? Cu 3 mese pe zi acoperi tu asta? laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Mai, daca esti complet pe langa nu mai zi copy/paste ca o moara stricata de pe un site, nici macar nu stii ce inseamna exces.

Sportivii au nevoie de aproximativ 2 grame / kg-corp, asta inseamna vreo 5 mese consistnete pe zi, dupa ce progresezi mai mult o sa ajungi la 7-8 mese CONSISTENTE pe zi si iti cam fortezi stomacul, asa ca e mai bine sa ai vreo 4-5 mese + supliemente.

Incearca sa si gandesti, nu doar copy/paste

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

Incearca sa gandesti cu capul de pe umeri, macho man. Daca nu ma crezi, poti afla care e influenta regimului cu suplimente glucido-proteice asupra starii tale de sanatate daca iti faci periodic niste analize: uree serica, creatinina serica, acid uric seric, examen sumar de urina, ecografie abdominala (acestea iti vor semnala cand incep sa apara disfunctionalitati renale si pietre/nisip la rinichi), si calciu total seric, calciu ionic seric, fosfataza alcalina si fosfor seric (pentru tulburari ale metabolismului fosfo-calcic). Pun pariu ca intr-un an de regim cu suplimente glucido-proteice industriale in plus fata de alimentatia normala, vor aparea modificari. De ce crezi ca sunt atatia sportivi care au probleme de sanatate? Uite aici un caz devenit clasic: Jonah Lomu. http://sptfm.ro/......e-rinichi/

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Eu consum o cantitate mare de proteine de cativa ani si am iesit foarte bine la analize. Dar consum si carbohidrati in cantitati corespunzatoare, si fibre, si grasimi sanatoase, etc.

"Pun pariu ca intr-un an de regim cu suplimente glucido-proteice industriale in plus fata de alimentatia normala, vor aparea modificari", fac asta de cativa ani, am 5 mese pe zi aproximativ si la analize am iesit foarte bine, tu inca nu stii ce inseamna exces cu adevarat :)

Sunt o gramada de sportivi sanatosi care acum au 90 de ani ( joe weider ) si au avut un regim bogat in proteine peste 20 de ani ( nu cativa ani ).

Eu cred ca boala lui se datoreaza de la altceva ( cel mai probabil de la steroizi sau creatina in exces ).

Crede-ma, sa faci exces de proteine e foarte greu, eu cu 5 mese abia imi asigur necesarul ( 2 grame / kg-corp ), ce sa mai zic de exces.

Uite aici sa intelegi mai bine :
http://www.doctor.info.ro/proteine.html

Citeste in special "De ce ar trebui atietii sa beneficieze de mai multe proteine decat cei sedentari?".

| Empathizer a răspuns (pentru Cosmin86):

Creatina se contabilizeaza tot la proteine, este un oligopeptid. Si e prezenta in mai toate suplimentele cu proteine. Iar Lomu nu a facut sindromul nefrotic de la steroizi, boala asta se trateaza cu steroizi. Tu continua sa-ti faci analizele cu regularitate, asta e un lucru intelept pe care l-ai facut. Faptul ca sunt si sportivi care au ajuns acum la 90 de ani nu inseamna decat ca exista oameni cu organism rezistent. Si la vremea tineretii lor nu existau suplimente industriale, iar sportul era inca sport de amatori. Acum sportul a devenit o industrie, mult indepartata de amatorism si fara scrupule fata de sanatatea sportivilor. Procentual vorbind, mult mai multi sportivi actuali au probleme de sanatate, comparativ cu sportivii din anii '50. Si mult mai multi sportivi mor pe teren sau la antrenamente. Ai grija de tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Empathizer):

Ce folosesc eu nu are deloc creatina.

http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Are proteina din zer, putini carbohidrati si glutamina ( pentru refacere ), creatina zero.

Iar la 2 grame / kg-corp nu ai avea de ce sa ai probleme, ca nu e exces. Dar alimentatia normala ( 3 mese ) nu acopera asta, de aceea ai nevoie de mai multe mese cand faci un sport de genul.

| Cryshhtian a răspuns:

Salut! nu afecteaza nimic stai calm, te ajuta sa iei in greutate, daca nu iei mai mult de 2-3 portii pe zi e ok, ar trebui sa iei cv care sa contina 5-% carbo si 50% pro ceva gen, ai nevoie de amblele si de proteina mai ales dupa antrenament, incearca atunci cand mananci sa ai 30 de g de proteina sa asiguri cam 200 g pe zi.bafta si mult succes la antrenamente baga tare!