| Marca a întrebat:

Salut fetelor va rog sa ma ajutati ......in loc de menstruatie am niste scurgeri maronii nu mi-am inceput viata sexuala si este primul an in care am menstruatiea... ajutati-ma va rog nu vreau sa merg la gineculog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ClaireMcCollins a răspuns:

Scurgerile maronii reprezinta resturi de cheaguri de sange eliminate cu greutate. In primii ani ciclul nu este regulat, deci nu te îngrijora. Mai așteaptă putin, iar daca situatia se agravează du-te la medic, dar nu cred ca va fi necesar.
Succes! happy

| Marca explică (pentru ClaireMcCollins):

Mersi mult

| ClaireMcCollins a răspuns (pentru Marca):

Cu multă placere! :*

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată happy

NU ai motive de îngrijorare!

Având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, sunt acceptabile astfel de situaţii : menstra poate avea acest aspect, poate fi mai abundentă ori slab cantitativă, culoarea poate varia de la roz la maro-roşcat, pot apărea mai multe cheaguri, menstra poate dura mai mult de 7-10 zile, ori pot apărea întârzieri ( sau chiar să lipsească mai multe luni ), etc.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| Marca explică (pentru bursuc001):

Mersi.Te pupp:*

| bursuc001 a răspuns (pentru Marca):

Cu plăcerewinking

O zi frumoasă.

| PŞtefaniaP a răspuns:

E posibil să fie o răceală sau altceva.Sunt luni în care nu vine.Nu te îngrijora. mai aşteaptă 2-3 zile şi dacă nu îţi vine trebuie să mergi la ginecolog! O zi bună! puppy dog eyes