| DavidIron a întrebat:

Salut fraților, am 17 ani și anul trecut mi-a căzut un dinte, s-a rupt și a rămas rădăcina.
Sunt șanse sa imi crească acel dinte?
Dintele din fața.
Ms.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa-ti creasca alt dinte.
Nu schimbam toti dintii de lapte cand suntem copii mici, iar apoi un dinte rupt al 17 ani este un dinte matur, care este imposibil sa mai creasca. Cel mai probabil s-a rupt pentru ca a fost foarte cariat.
Va trebuii operatie sa se scoata radacina daca este afectata de carie, dar daca radacina este buna, se poate pune un capac de dinte cu pivot pe el, si nu vei mai avea nevoie de implant dentar.
Mergi la un stomatolog cat se poate de repede, pentru a actiona rapid, sa-ti salveze radacina.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred! La varsta asta majoritatea dintilor de lapte s-au schimbat. Mai poate ramane un timp indelungat maseaua de minte, doar.

| DavidIron explică (pentru Salontanul):

Acel dinte nu mia picat când am fost mic, doar acum s-a rupt, posibil sa fie de lapte?

| florin926481f a răspuns:

Normal ca nu mai creste, mergi la stomatolog poate reuseste sa faca ceva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru DavidIron):

Este posibil doar in foarte rare cazuri. Daca s-a rupt trebuie sa mergi sa la doctor sa-ti scoata radacina si iti va spune el, mai bine.

| Simpatic a răspuns:

E rusinos la 17 ani sa intrebi asta! Adica cum crezi ca iti va creste dintele la aceasta varsta? Dintii cresc doar la copii mici o singura data

| darrio2007 a răspuns:

Nu-ti mai creste. Va trebui sa mergi la stomatolog sa iti puna altul.