| Claudiufast a întrebat:

Fumez de aproximativ doua luni. Pe data de 26 trebuie sa îmi fac niște analize generale. Medicul mi-a spus ca dacă fumez, o sa iasă la analize, și nu vreau asta. Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Lasa-te, ai numai de castigat!

| Claudiufast explică (pentru PsihoSex):

Pai mă las. însă vreau sa știu dacă începând de azi nu mai fumez absolut deloc, o sa dispară din sânge.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Claudiufast):

Cindva o sa dispara. Nu e whisky, sa fie pa-pa in cateva ore. Uite o lectura ca sa iti bagi mintile in cap: https://cetin.ro/cum-te-imbolnavesti-de-cancer-si-cum-mori/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te oprești azi, dacă asta nu vrei.

| Claudiufast explică (pentru sadrian46):

Cât timp rămâne in sânge?

| sadrian46 a răspuns (pentru Claudiufast):

O să vezi la analize. Nu este ca alcoolul. Sunt substanțe pe care ficatul trebuie să le elimine. Depinde de câte țigări fumezi pe zi, cât de bine funcționează ficatul tău, de unde vrei să evalueze cineva asta. La analize o să afli.

| Claudiufast explică (pentru sadrian46):

Fumez in medie cam 6 pe zi

| sadrian46 a răspuns (pentru Claudiufast):

O să se vadă, mai ales când ajungi la analize la oncologie.

| NGheorghe a răspuns:

Atunci la ce îți faci analize dacă nu te interesează rezultatul?
P. S: Pot să merg eu în locul tău... că eu nu fumez! happy îți va da niște rezultate că vei fi apt să sari cu parașuta! big grin

| danaieladaniela a răspuns:

Sa te opresti si sa bei mult lapte...chiar functioneaza

| Claudiufast explică (pentru danaieladaniela):

Oare dacă beau mult lapte, dispare pana pe 26? Nu pot spune ca fumez mult. undeva la 6 țigări pe zi

| danaieladaniela a răspuns (pentru Claudiufast):

Da bea cat mai mult si nu o sa dispara din sange

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

De ce te complici atât pentru niște tigari? Spune-le alor tai ca fumezi și cu asta basta, oricum o sa afle intr-o buna zi ca fiul lor drag fumează. Pana la urma sunt doar niște amărâte de tigari. Ce pot sa-ți faca? Sa-ți zică sa te lași? Și sa-ți țină o predica de o ora? Pana la urma, dacă nu o sa vrei sa te lași, e alegerea ta, nu a lor. Nu stiu, eu le-as spune in locul tau.