| Andy40 a întrebat:

Salut!
Fumez de ceva vreme si am observat ca dorm foarte mult si sunt obosit tot timpul.
Este normal sa dorm 11 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Mi se par destul de multe 11 ore pe zi, desi este stiut faptul ca nu toti oamenii in materie de ore dormite trebuie sa dormim fix 8 ore! cea cu 8 ore este un cliseu! nu se aplica absolut tuturor varstelor si tuturor oamenilor.
insa 11 ore este multisor!
te asigur ca nu este doar de la fumat!
este bine sa mergi la medicul de familie si sa ceri un set de analize, mai ales daca nu le-ai facut de multa vreme! daca esti asigurat vei putea face aceste analize uzuale sa le numesc asa, gratuit!
printre altele si problemele la ficat dau somnolenta, dar nu e musai sa ai probleme cu ficatul!
unele persoane de exemplu care au depresie si/sau insomnie adorm foarte greu, iar cand dorm o fac mult pentru ca sunt mereu obositi!
deci este complicat sa iti spun exact de la ce dormi tu 11 ore, insa mie personal mi se pare mult si as merge sa fac setul de analize si sa ma vada medicul de familie macar pentru a pune cap la cap niste informatii medicale!

| Andy40 explică (pentru Simpatic):

Nu am un program de somn astazi de ex ma culc la 4 dimineata maine la 6... dorm haotic cred.
Astazi am dormit 6 ore si am fost si pe santier si tot nu sunt obosit cine stie de ce am eu starile astea eu suspectez ca fumez cate 1 pachet pe zi si d-aia.

| Simpatic a răspuns (pentru Andy40):

Nu lucrezi in ture de noapte ci doar ziua, este evident daca lucrezi in constructii sau in orice caz indiferent ce servici ai cu si pe santier!
deci ai putea sa nu bei cafea decat cel tarziu la ora 14:00 si doar o ceasca pe zi! sa nu fumezi cu 2 ore inainte sa te culci
si sa iei un supliment cu melatonina de la farmacie, recomand jeleurile ZzzQuil Natura, iei 1 cu 1 ora inainte de ora de culcare
nu in ultimul rand sa iti alegi un reper o anumita ora de somn, sa zicem ora 23:30 sau 12:00 noaptea, asta inseamna ca la ora 23:00 stingi toate sursele de lumina, iei acel jeleu si te bagi in pat!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca sistemul tau imunitar este deja afectat de la fumat si atunci iti da semne de apatie si oboseala excesiva.

Elimina fumatul si vezi daca iti revii la normal, disparandu-ti starea asta de oboseala excesiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce faci toata ziua?
Cate ore lucrezi, daca dormi atat de mult?

| ReddY25 a răspuns:

Nu este

| Standt a răspuns:

Daca fumezi, asta e efectul asupra organismului.

| OneReason a răspuns:

Nu este normal să dormi 11 ore pe zi și totuși să te simți obosit. Fumatul poate afecta calitatea somnului și poate duce la oboseală excesivă. Este posibil ca fumatul să îți afecteze plămânii și să scadă nivelul de oxigen din corp, ceea ce poate contribui la oboseală și somnolență. În plus, nicotina din tutun este un stimulent care poate afecta somnul și poate duce la tulburări de somn.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Nu e normal sa dormi 11 ore. Somnul sănătos durează 8 ore.