| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut! Ieri a început sa ma apese ceva. Totul a început cand am observat ca nu mai urinam cum trebuie. Mergeam la baie și trebuia sa ma forțez sa scot câțiva stropi. Simțeam vezica plina tot timpul, indiferent dacă urinam. Acum am observat ca dacă beau multe, multe lichide, simt nevoia sa urinez și o fac cum trebuie. Însă după ce urinez cum trebuie încă îmi simt vezica plina, și dacă încerc sa ma duc din nou la baie sa ma usurez nu pot dacă nu ma forțez. Sunt băiat și am 15 ani. Ce ar putea fi? Raceala la vezica? Sunt super panicat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
40 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Bună! Nu trebuie să te panichezi. Mergi la baie des? Adică simți des nevoia de a urina? Sau pur și simplu te apasă psihic atât de mult ce se întâmplă încât te forțezi să mergi des în speranța că acum nu vei mai simți asta?

Poate fi și o infecție urinară, sigur că da. Dacă mergi la medicul de familie îți poate da să faci o urocultură și pe baza ei să îți dea și tratament. Scapi repede și ușor de infecțiile urinare.

Ideea e că noi nu putem ști despre ce este vorba, doar un medic îți poate oferi răspunsul pe care îl cauți.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Merg des în sensul ca simt vezica plina chiar dacă am urinat cum trebuie.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Mi au spus persoanele apropiate ca ar putea fi decât o raceala la vezica.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

M-am uitat puțin și peste celelalte întrebări ale tale. La o primă vedere îmi pare că suferi puțin de ipohondrie. Adică te temi de moarte subită, de capul că ai putea avea ceva grav, te sperie orice modificare pe care o simți în organism.

Ipohondria te epuizează. Ești permanent în alertă, stresat, speriat, anxios. Dacă te gândești mereu că ești bolnav, vei ajunge să îți induci acele simptome despre care citești pe internet. Alteori, îți dorești atât de mult sa dispară simptomele și ești atât de atent la ele, că parcă mai rău faci.

Le-ai spus părinților tăi despre aceste frici pe care le ai? Despre toate aceste neliniști? Încearcă să vorbești cu ei, poate au posibilitatea să te susțină financiar să mergi la un psihoterapeut pentru a te putea liniști și a scăpa de toate aceste frici.

Dacă întâmpini în continuare dificultăți la urinare, mergi la un urolog.

Iar dacă analizele ies bune, ia în calcul și ce ți-am zis mai sus.

Multă sănătate îți doresc și ai grijă de tine!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Am făcut în urma cu 2 ani, cred, ecografie abdominala și a ieșit bine, vezica, rinichii, am făcut în urma cu câteva luni bune și analiza de urina, la fel, tot bine au iesit

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Atunci te-ai dus tot pentru că te deranja ceva anume?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Nu, m-am dus pentru a face analizele regulat

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

E foarte bine că faci analizele de rutină. Poate tocmai asta te-ar putea liniști. Când știi că analizele ies bune toate, nu are rost să te mai gândești că ai o boală gravă sau ești pe moarte. Dacă aveai ceva grav, medicii ar fi văzut asta
Înseamnă că ne întoarcem la ipohondrie. Încearcă să vezi dacă poți afla de unde vine această frică de boală și cum o poți vindeca.

Pentru că pe termen lung, acest stres, chiar te poate îmbolnăvi.

Să știi să nu-i nicio rușine să ceri ajutorul unui psihoterapeut și nu înseamnă că ești nebun. De tulburările psihice se ocupă psihiatrul și e cu totul altceva.

Când ai astfel de neliniște în suflet, terapeutul vorbește cu tine și pur și simplu te ajută să vezi lucrurile diferit și să te poți liniști.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Ma gândesc asa... ca ar putea fi ceva grav, ca de ieri tine.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Cel mai bine faci o urocultură și mergi cu ea la medicul de familie să îți interpreteze rezultatele și să îți dea tratament dacă e cazul. Ca să vindeci sau să elimini posibilitatea unei probleme de sănătate.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Ar putea fi ceva grav?

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu, sunt convinsă că nu e ceva grav. Ești prea tânăr ca să fie ceva atât de grav pe cât te gândești. O infecție urinară se poate vindeca foarte repede și ușor și nu-ți afectează viața.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Infecție urinara înseamnă raceala la vezica?

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Da, sunt același lucru. Adică nu există răceală la vezică, e un termen popular. Dar se referă la același lucru. Infecția urinară afectează de obicei vezica și uretra. Acestea se inflamează puțin din cauza unor bacterii și de aceea creează disconfort.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Multumesc! Sper ca m-am exprimat bine și ai înțeles ce am vrut sa zic

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Pentru puțin! Fă o urocultură și stai fără griji că sigur e ceva banal!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Am înțeles, mulțumesc frumos!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Ar trebui sa-mi fac griji? Totusi. sunt copil. pe internet dau doar de cancer de prostata, insuficienta renala. chiar poate fi asa ceva?

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Păi nu mai căuta simptomele pe internet, pentru că orice ai scrie îți va spune că e cancer. Cu părinții tăi ai vorbit?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Da, au spus tot de răceală.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Păi e atâta lume care îți spune că nu e nimic grav, de ce te gândești în continuare la ce e mai rău?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Nu stiu... ma gandesc ca s-ar putea agrava si sa devina si mai periculos.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu are ce să se agraveze. Le-ai zis părinților tăi să te ducă la medic?

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Nu, dar banuiesc ca orice alti parinti ca ma vor duce.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Păi vezi dacă te mai simți și mâine la fel și spune-le asta. happy Dar presupun că e mai ok decât ieri.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Da, este cat de cat mai ok decat ieri. E normal sa dureze atat? Sau poate dura si mai multe zile?

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Dacă este o infecție urinară nu trece fără antibiotice. De-aia ziceam să faci urocultură și să mergi la medic.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Dar s-ar putea agrava? Ar putea da in ceva mai grav?

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Numai dacă o lași netratată câteva luni de zile sau câțiva ani. Dar așa în câteva zile sau săptămâni nu are ce să se întâmple.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Imi e cel mai teama sa nu fac ceva mai grav, cancer de prostata, blocaj renal, orice.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Nu ai cum să faci cancer de prostată sau blocaj renal. Efectiv nu ai cum. Dar văd că nu te pot convinge și chiar nu știu cum să te ajut, sincer. sad

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Sunt super panicat, mai ales datorita faptului ca se intampla de aproape 2 zile.

| AnotherGirl a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Te cred și te înțeleg. Vorbește cu părinții tăi despre asta și va fi bine. Noi aici nu te putem ajuta. Însă ei pot.

Încă o dată, nu ai nimic grav și nu vei muri. happy

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AnotherGirl):

Mulțumesc enorm

| AndreiPopovici6969 explică (pentru AndreiPopovici6969):

Dar este normal sa nu pot sa urinez? Sa trebuiască sa ma așez în pozitie de șezut și sa ma forțez?

| Violleta2022 a răspuns:

Cand exagerezi cu masturbarea risti sa ti se inflameze canalul urinar care-i comun si atunci apar probleme mari.
Daca nu poti urina in maxim 24 de ore, mergi urgent la spital!

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Violleta2022):

Pot urina, am momente cand merg la toaleta si urinez cum trebuie, fara arsuri, fara durere, fara usturime, culoarea urinei este transparenta, deci cred ca e bine, dar dupa ce am urinat cum trebuie simt ca vezica mea inca este plina, iar daca ma duc din nou la toaleta daca ma fortez scot cateva picaturi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Sigur ca poti urina, ca o inflamatie nu blocheaza de tot canalul urinar, doar il stranguleaza facand greoaie urinarea.
Dupa cum spuneam, masturbarea excesiva duce la eliminari de sange, cand nu mai este sperma, dar si la inflamarea canalului.
Ia o pauza de cateva saptamani de la mas-tur-bare, ca sa treaca inflamatia, iar pe viitor odata la 3 zile este limita, ca sa nu ajungi din nou in aceeasi situatie.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru Violleta2022):

Deci... grav nu este, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Numai tu stii daca-i grav, ca nu-i normal sa nu poti urina...asta este clar!