| AlinAvram a întrebat:

Salut, ieri am fost operat de panaritiu, mi-au distrus degetul efectiv, a fost o gramada de puroi, azi mi-am scos bandajul ca sa imi pun altul, s-a lipit extrem de rau si m-a durut foarte tare.
La cum arata degetul daca mi se infecteaza o sa ajung rau, intrebarea me e in felul urmator, daca mi-am acoperit toata "manopera doctorului" cu betadina crema, este vreo sansa sa mi se infecteze? Nu as vrea sa imi leg degetul iar pentru ca sa nu se lipeasca din nou.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LorenzoRon a răspuns:

Crema nu apara de infectii.
Cel mai bine e sa-l legi din nou, daca nu doresti sa risti vreo infectie. Suporti o durere de 10 secunde in momentul in care il dai jos, dar macar stii e totul in siguranta.

Bafta!

3 răspunsuri:
| AlinAvram explică:

Si inca o intrebare, este normal ca degetul sa fi-e inca umflat?

| LorenzoRon a răspuns (pentru AlinAvram):

Da, doar ai spus ca tocmai ce ai iesit din operatie.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru AlinAvram):

Ii normal sa fie umflat, ii o reactie a corpului datorata operatiei.